Biskupia Górka

Zwiedzając Trójmiasto, koniecznie należy udać się do Biskupiej Górki, która znajduje się na granicy Śródmieścia i Chełmna (Gdańsk). Jest to niewielkie wzniesienie (ok. 60 m), w okolicy którego zbierają się mieszkańcy Trójmiasta. Znajdują się tutaj ciekawe fortyfikacje – głównie bastiony. Jest to wzgórze, z którego można obejrzeć fajny widok na miasto. W dole płynie Kanał Rudni.Ciekawostką dla miłośników architektury mogą okazać się kamienice z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku, a także Reduta z XIX wieku, która kiedyś była główną budowlą fortu.

Dolne Miasto w Gdańsku

Poza zobaczeniem najciekawszych miejsc w Gdańsku, warto udać się do tak zwanego Dolnego Miasta. Nieco zapomnianego, pomijanego przez turystów, a równie ciekawego pod kątem historycznym. Być może nie ma tutaj najmodniejszych knajp, ale jest to kawałek ciekawie położonej dzielnicy nad Mołtawą.W wiekach średnich było to miejsce urzędowania rzeźników. W XIX wieku natomiast znajdowało się tutaj sporo fabryk (np. rafineria cukru, odlewnia żeliwa itp.). Ta część miasta jest doskonała dla osób poszukujących starych, pofabrycznych, ponurych klimatów. Architektura jest zaniedbana, ale niesamowicie ciekawa: można przenieść się w czasy, gdy na ulicach tętniło życie przemysłowego, dziewiętnastowiecznego miasta. Najciekawsza z tego wydaje się ulica Łąkowa, przy której powoli gromadzą się trójmiejscy artyści: urządza się tutaj happeningi, warsztaty i akcje, do których dołączają się rdzenni mieszkańcy Gdańska.

Gdańskie Bramy Wodne

Jedne miasta słyną z mostów, inne z fenomenalnych nabrzeży rzek, jeszcze inne z wieżowców. Jeśli zastanowimy się, co jest charakterystyczne dla Gdańska, odpowiedz nasunie się sama: bramy wodne. Mamy tutaj aż 8 bram, z których większość obejrzymy, gdy będziemy przemieszczali się Długim i Rybackim Nabrzeżem. Zwiedzając, warto pamiętać, że bramy są atrakcyjne nie tylko od strony wód, ale też od lądu. Szczególnie ciekawa może wydać się nam Zielona Brama, która stoi przy Moście Zielonym. Brama Zielona zamyka ulicę Długą i łączy miasto z wyspą Spichrzów. Brama ta jest doskonałym przykładem manieryzmu niderlandzkiego. Została zbudowana jako miejsce noclegowe dla królów polskich odwiedzających Gdańsk. Jej fasadę zdobią liczne herby. Została zbudowana w XVI wieku i od początku stanowiła reprezentacyjny obiekt miasta. Obecnie w Bramie znajduje się oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku. Jest to też siedziba dawnego biura prezydenta Lecha Wałęsy.

Kolejna ciekawa brama, znana zresztą w całej Polsce, to Żuraw. Zamyka on ulicę Szeroką W dawnych czasach żuraw służył rozładowywaniu wielkich statków (żuraw to w istocie wielki dźwig). Brama widoczna jest już z daleka i trudno znaleźć zdjęcie Gdańska bez niej.

Brama Straganiarska natomiast zamyka ulicę Straganiarską. Została zbudowana w XV wieku. Dziś służy jako miejsce mieszkalne. To właśnie tutaj pomieszkiwał przez jakiś czas Zbigniew Cybulski. Z bramy rozpościera się widok na Filharmonię.

Ulica Mariacka w Gdańsku

Ulica Mariacka należy do jednych z najbardziej urokliwych nie tylko w Trójmieście, ale można się pokusić ze stwierdzeniem, że nawet w całej Polsce. Spacer w tym miejscu jest absolutnym must have wśród turystycznych doznań w Trójmieście. Nietrudno też na tę ulicę trafić: prawie zawsze na nią trafimy, nawet jeśli będziemy poruszać się po Gdańskim Starym mieście zupełnie po omacku. Ulica rozpoczyna się przy Bazylice Mariackiej, a swój bieg kończy przy Bramie Mariackiej nad Motławą. Jest to spokojna, pięknie oświetlona ulica, do której nie mają wstępy samochody ani skutery. Miejsce kojarzy się nieco turystycznie – nietrudno tutaj słyszeć języki pochodzące z całego świata. Mimo to, ulica nie straciła z nieco artystycznego wizerunku. Bruk jest granitowy, kamienice mają charakterystyczne nadproża, kamienice zdobione są charakterystycznymi dla rejonu ornamentami: to wszystko trzeba zobaczyć. Rzygacze o ciekawych kształtach, pięknie zdobione kute elementy, płaskorzeźby kamienne, a także straszliwe rzygacze zbierające deszczówkę – aby to wszystko dostrzec, trzeba koniecznie udać się na niespieszny spacer.

Bazylika Mariacka

Kolejny must have wśród atrakcji Gdańska i generalnie Trójmiasta. Bazylika robi wrażenie chyba na wszystkich. Pierwotnie oczywiście takie było założenie architektury średniowiecznej/gotyckiej. Poza tym, jest to naprawdę największa budowla z cegły na świecie (jeśli mówimy o świątyniach). Całkowity czas budowy tego molocha wyniósł około 150 lat. Wysokość sklepienia: 29 metrów. W środku znajduje się kamienna Pieta, astronomiczny zegar, a także kopia Sądu Ostatecznego Memlinga. Jeśli będziemy mieli ochotę, możemy wejść na wieżę. Niestety, nie ma tutaj wind. Do pokonania więc jest około 400 schodków. Z wieży rozpościera się wspaniała panorama Gdańska.

Piętrowy, ceglany, bardzo ładny budynek jest siedzibą dla kilkudziesięciu stoisk targowych. Hala Targowa została utworzono pod koniec XIX wieku. Rejon, w którym stoi budynek od zawsze był miejscem targowania się: urządzano tutaj targi już w wiekach średnich. Na parterze hali targowej znajduje się skansen archeologiczny z fundamentami najstarszego w Gdańsku kościoła, pochodzącego z czasów średniowiecznych (kościół romański z XII w.)

Wielki Młyn

To chyba mój ulubiony budynek w Gdańsku. Jego konstrukcja pamięta jeszcze wieki średnie. Wielki Młyn został wzniesiony przez Krzyzaków na sztucznej wyspie. Utworzono ją, aby rozwidlić Kanał Raduni (co zwiększało jego wydajność). Początek budowy określa się na XIV wiek. Wrażenie robi dach – całkowicie zdominował swoim wyraźnym charakterem pozostałe budowle z okolicy.Wielka powierzchnia dachu w całości kryta jest czerwoną dachówką. Z dachu wychodzą małe okienka. W środku jest centrum handlowe. Co ciekawe, kolor dachu zmienia się nieco, w zależności od tego jaka pogoda jest aktualnie w Gdańsku.

Dworzec Gdańsk Główny

To ciekawostka turystyczna nie tylko dla zapaleńców. Dworzec w Gdańsku robi autentyczne wrażenie na każdym. Dworzec Gdański został uruchomiony w 1900 roku. Zaprojektowano go w duchu tak zwanego gdańskiego renesansu. Góruje nad nim charakterystyczna wieża z zegarami – to chyba pierwsza rzecz, jaką dostrzegamy po dotarciu pociągiem właśnie do Gdańska. Początkowo wieża zegarowa była wieżą ciśnień. Ciekawostką jest, że gdański dworzec ma swój odpowiednik we Francji, na terenie Alzacji. Oba budynki powstały wedle tego samego projektu. Warto zwrócić uwagę na pomnik Kindertransportów znajdujący się przed dworcem. Pomnik upamiętnia dzieci żydowskie, ewakuowane z Gdańska do Londynu oraz Liverpoolu w czasie, gdy Niemcy urządzili sobie mordowanie ludzi na terenie Polski.

Zieleniak gdański

Zieleniak powstał w głębokim PRL-u – w latach siedemdziesiątych. Zbudowano go na szwedzką modłę, czyli od góry do dołu i jest to jedyny jak dotąd budynek w Polsce zbudowany w ten sposób. Czyli, na początku postawiono żelbetonową konstrukcję, a następnie ustawiano na samej górze okna i inne elementy konstrukcji. I tak aż do parteru. Dziś już niestety zieleniak nie wygląda tak fenomenalnie jak za komuny. Jego fasadę najczęściej zresztą zakrywają wielkoformatowe reklamy. Z turystycznego punktu widzenia ciekawa może być restauracja, która znajduje się na 16 piętrze budynku. Ma wspaniały widok na Gdańsk.

Jak poruszać się między miastami w Trójmieście?

Trójmiasto jest wygodnie połączone Szybką Koleją Miejską, odpowiednikiem metra. SKM w Trójmieście jeździ przez całą dobę -z mniejszą lub z większą częstotliwością. Pomiędzy Gdańskiem Głównym a Gdynią Cisową jest około 27 km trasy – 20 przystanków. A jeśli chcesz pojechać gdzieś dalej skorzystaj z dobrze skomunikowanego PKS Gdańsk. Jednym z pomysłów na zwiedzanie Trójmiasta, gdy zobaczymy już wszystko, jest zrobienie sobie przystanków na trasie kolejki właśnie. Szczególnie ciekawe może okazać się oglądanie murali. Polecamy te przy Gdańska Zaspa oraz przy Gdańsk Wrzeszcz oraz Gdańsk Przymorze. Peron SKM-ki w Sopocie był kiedyś planem teledysku do piosenki „Polska“ Kult.

Tutaj sprawdzisz więcej pomysłów na to, gdzie pojechać w weekend! A tutaj, którą plażę w Polsce uznaliśmy za najładniejszą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *