wybrzeze baltyku

Weekendowy city-break? Dłuższy urlop? A może przeprowadzka spowodowana chęcią zmiany swojego dotychczasowego otoczenia? W każdym z powyższych przypadków odpowiednią destynacją może okazać się Gdynia. To zlokalizowane w północnej Polsce miasto każdego roku jak magnes przyciąga miliony turystów i setki nowych mieszkańców, nie bez powodu też zdobywa pierwsze miejsce w rankingu najszczęśliwszych miast w kraju. Co sprawia, że Gdynia cieszy się takim zainteresowaniem? Jakie główne atrakcje turystyczne warto zobaczyć odwiedzając to miasto?

Natura na wyciągnięcie ręki

Jeśli zwiedzanie Gdyni rozpoczęliśmy od strony pozostałej części Trójmiasta – Gdańska i Sopotu – pierwsze kroki powinniśmy skierować do Parku Kolibki. Ten atrakcyjny pas zieleni, zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie plaży, doprowadzi nas praktycznie pod sam klif w Orłowie. Wysoki na około 40 metrów okaz natury, który najpiękniej prezentuje się wczesną jesienią i któremu co roku morze zabiera prawie metr terenu, najlepiej podziwiać ze zlokalizowanego w pobliżu drewnianego molo.

Przemieszczając się dalej w kierunku centrum Gdyni warto wybrać drogę prowadzącą przez szczyt klifu (z którego rozpościera się przepiękny widok na zatokę Gdańską i Mierzeję Helską) oraz Rezerwat Kępy Redłowskiej, w którym – oprócz bujnej przyrody – znajdziemy także pozostałości dawnych stanowisk artyleryjskich.

Gdynia – główne atrakcje turystyczne w pobliżu centrum

Gdy klif w Orłowie i Polanka Redłowska znikną już dawno za naszymi plecami, a nasze stopy postawią swoje pierwsze kroki na bulwarze Nadmorskim oznacza to, iż powoli zbliżamy się do centrum miasta. Zwiedzanie możemy zacząć od Parku Centralnego – zmodernizowanego, obejmującego prawie 3 hektary terenu zieleni podzielonego na strefy aktywności i relaksu, z którego bezpośrednio będziemy mogli kontynuować spacer na Kamienną Górę. Dzielnica ta nie bez powodu nazywana jest najbardziej prestiżowym fragmentem miasta – to właśnie tu zlokalizowane są zabytkowe wille znanych artystów i przedsiębiorców, zespół historycznej zabudowy wpisany do rejestru zabytków i luksusowe domy z widokiem na zatokę. Panoramę Gdyni będziemy mogli podziwiać również z punktu widokowego znajdującego się na samym szczycie wzgórza, połączonego kolejką linowo-terenową i siecią malowniczych ścieżek z dzielnicą, w której zlokalizowane zostały główne atrakcje turystyczne Gdyni – Śródmieściem.

Śródmieście – serce Gdyni

Jako stosunkowo młode miasto (prawa miejskie nabyło w 1926r.) Gdynia – główne atrakcje turystyczne –  nie poszczyci się być może dużą liczbą historycznych zabytków, wykształciła jednakże swój unikalny architektoniczny styl zwany gdyńskim modernizmem. Spacerując ulicami tego miasta dostrzeżemy go z łatwością – budynki o obłych lub ostrych bryłach inspirowanych kadłubami statków czy marynistyczne akcenty w postaci okrągłych okien w kształcie bulajów towarzyszyć będą nam na każdym kroku.

Portowy charakter miasta możemy również odkrywać spacerując wzdłuż gdyńskich pirsów – na tym rewitalizowanym terenie zlokalizowane zostały m.in. takie atrakcje, jak Muzeum Emigracji, Akwarium Gdyńskie, żaglowiec „Dar Pomorza” czy najsłynniejsze niszczyciel ORP „Błyskawica”. Osoby zafascynowane historią koniecznie powinny zajrzeć także do Muzeum Marynarki Wojennej czy Muzeum Miasta Gdyni, natomiast te zainteresowane kulturą – zarezerwować sobie bilet na spektakl w Teatrze Muzycznym lub odwiedzić pobliskie Gdyńskie Centrum Filmowe.

Intensywne zwiedzanie tak licznych atrakcji warto zakończyć łykiem smacznej kawy w jednej z przytulnych kawiarni na ulicy Świętojańskiej czy odpoczynkiem na Plaży Miejskiej w Gdyni, gdzie wśród szumu morskich fal będziemy mogli w pełni zanurzyć się w spokojnej atmosferze miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.