morze baltyckie atrakcje

Majówka to jeden z pierwszych weekendów, kiedy możemy poczuć zbliżające się upalne lato. Masowo wyciągamy wtedy grille lub pakujemy bagażnik i jedziemy tam, gdzie przebywa się jedynie, gdy pogoda jest letnia: na biwak, na plażę, do lasu, na ognisko nad rzekę, do agroturystyki… my w tym roku zdecydowanie stawiamy na polskie morze! Majówka nad polskim morzem, spędzona z dala od tłumów, z noclegiem blisko plaży i jednocześnie wśród nadmorskiego pasa lasów jest czymś, o czym myśleliśmy od dawna w czasie długich zimowych miesięcy. Co zamierzamy robić nad morzem? Odpowiedź jest prosta: to, czego nie dało się robić zimą!

Po pierwsze, będzie to wyjście na plażę. Najlepiej wieczorem, żeby zobaczyć zachód słońca i zobaczyć pierwsze światełka przepływających w oddali statków. Dostrzec światłą latarni morskiej. Usłyszeć mewy. Popatrzeć na przypływające i odpływające fale. Kolejny raz w życiu powąchać słoną wodę, wymieszaną z glonami i mokrym piaskiem. Śledzić ryby widoczne znad powierzchni morza. Pozbierać muszelki. I wiele, wiele innych. Tym razem będzie to wypad z dzieckiem, więc zabawa będzie jeszcze większa, bo wzbogacona o budowanie zamków z piasku, dreptanie po kamyczkach,uciekanie przed przypływającą wodą i grzebanie łopatką dołków. Molo z perspektywy dwu-trzylatka bywa przerażające! Pamiętacie to?

Dlaczego wyjazd nad Morze Bałtyckie to ZAWSZE dobry pomysł na weekend?

Mimo że wielu z nas narzeka na to, że Bałtyk jest zaśmiecony, zawsze zimny, a na plażach panuje okrutny parawaning, a w dodatku jest za drogo i niezbyt ładnie, to jednak tak naprawdę wszyscy wiemy: tak naprawdę, jeśli wiemy, dokąd pojechać nad to morze, to nigdy nie będziemy żałowali spędzonego tam czasu. Być może nie będzie to Mielno ani Łeba, sfokusowane trochę na rodziny z dziećmi i osoby poszukujące możliwości imprezowania do rana. Ale jeśli poszukamy fajnych apartamentów nad samym morzem, z dala od większych miejscowości, z ładnymi widokami i dostępem do dobrej plaży, na pewno nie będziemy rozczarowani. W taki sposób wakacje nad morzem można spędzić na przykład w Dębinie, małej miejscowości w okolicy Rowów, Poddąbia i Ustki. Już dawno temu znaleźliśmy tam niedrogie apartamenty blisko plaży, zlokalizowane blisko klifu („Apartamenty Dębina”). Wszystkie mają dostęp do ogródka i niewielki taras. Aby dostać się na plażę, trzeba przejść lasem ok. 350 m.

Wracając jednak do kwestii tego, jak spędzić czas nad morzem, aby być zadowolonym, przejdźmy od pierwszego nacieszenia się morzem do tego, aby coś podczas naszego wyjazdu zrobić. Mimo że wielu z nas chętnie wakacje nad morzem przeleżałoby na leżaku, ładując akumulatory, to jednak trzeba przyznać, że wspomnienia budują się najciekawiej, gdy coś robimy. Aktywności podejmowane wspólnie z bliskimi, a także z osobami z dalszego otoczenia przyniosą nam tak naprawdę sporo radości. Od wypraw rowerowych wzdłuż pasa nadmorskiego, poprzez siatkę plażową, aż do wypożyczenia skutera wodnego. Opcji nad morzem na aktywności jest mnóstwo. Dodatkowo, jest też zwiedzanie. Nawet jeśli udamy się na absolutne bezludzie, to jednak nigdy nad polskim Bałtykiem to nie będzie na tyle daleko, aby nie móc dojechać do ciekawego miejsca o walorach historycznych. Stara latarnia Morska w Kołobrzegu, zabudowa kurortowa Sopotu, muzea militariów, czy też stare kutry rybackie i poławiacze krewetek, które urządzają rejsy na Helu. Wszystko to można wypróbować, sprawdzić i przeżyć. Zwłaszcza, gdy mamy dzieci. Tutaj już możliwości jest mnóstwo. Od oceanariów (Trójmiasto) poprzez rejsy dużym statkiem pirackim, aż po podążaniem szlakiem tematycznym – wszystko to będzie ciekawe dla maluchów.

Co robić nad Morzem, gdy na urlopie jesteśmy z dziećmi?

Świetnym pomysłem są wycieczki krajoznawcze – rowerowe lub piesze. Można pokusić się nawet o trening nordic walking czy poranną jogą, która pozytywnie nastroi nas do działania. Wieczorem natomiast można natrafić na wiele imprez czy festiwali. Coraz większą popularnością cieszą się także seanse filmowe pod gołym niebem, na które z pewnością warto zwrócić uwagę. Dodatkowo, niektóre miejsca nad morzem oferują także możliwość nurkowania lub snorkelingu, co pozwala odkryć fascynujący podwodny świat. Można również skorzystać z możliwości wypożyczenia kajaka lub roweru wodnego i zwiedzić okoliczne zatoki i plaże z wody.

Innym ciekawym pomysłem na spędzenie czasu nad morzem jest poszukiwanie skarbów na plaży za pomocą detektora metalu. To nie tylko zabawa, ale także szansa na znalezienie ciekawych przedmiotów z przeszłości.

Nie zapominajmy także o kulinarnej stronie wyjazdu nad morze. Możemy spróbować lokalnych specjałów, jak świeże owoce morza czy dania z rybą, które z pewnością będą smakowały jeszcze lepiej na świeżym powietrzu i przy szumie fal.

Gdy zacznie nam doskwierać nuda, warto poszukać atrakcji rozciągniętych wzdłuż całej linii brzegowej Bałtyku i udać się na dalszą wycieczkę. Tutaj na pewno ciekawostką będzie:

1. Latarnia Morska w Kołobrzegu – najwyższa latarnia morska w Polsce, z pięknym widokiem na morze i okolicę.
2. Molo w Sopocie – najdłuższe molo w Europie, popularne miejsce spacerowe z licznymi restauracjami i sklepami.
3. Muzeum Rybołówstwa w Helu – bogata ekspozycja dotycząca historii i tradycji rybołówstwa na wybrzeżu Bałtyku.
4. Park Dinozaurów w Łebie – interaktywna wystawa z ruchomymi modelami dinozaurów, idealna atrakcja dla rodzin z dziećmi.
5. Wizyta na Klifie Orłowskim w Gdyni – spektakularne klify z widokiem na morze i mierzeję, idealne miejsce na spacery i fotografowanie.
6. Rejs statkiem po Zatoce Gdańskiej – możliwość podziwiania wybrzeża Bałtyku z perspektywy morza oraz zwiedzanie portów i zabytkowych miast nadmorskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *