alpejska wioska

Marzą Wam się zimowe góry z bożonarodzeniową otoczką? Jedźcie do Bawarii!

Mittenwald – 1,5 h drogi z Monachium

Wizytę w Bawarii warto rozpocząć od Monachium, które samo w sobie jest atrakcją należną poświęcenia jej jednego dnia przystanku na zwiedzanie. Następnie, pierwszym krokiem po niemieckich Alpach może być oddalone o zaledwie 1,5 h jazdy samochodem Mittenwald. Co godzinę z dworca w Monachium odjeżdżają pociągi w stronę Mittenwald (przejeżdżają przez Garmisch-Partenkirchen, odległe od Mittenwald miasteczko znane na świecie z zawodów w skokach narciarskich).

górska chata w alpach


Mittenwald to miasteczko pełne typowych bawarskich domów górskich, położone między górami Wettersteingebirge i Karwendel, nad rzeką Izarą. Z Mittenwald można dojechać koleją i Flixbusem do Innsbruck.
Mittenwald słynie z kolorowych domów, które dodają uroku uliczkom i sprawiają, że klimat jest wyjątkowo górski, w w czasie Bożego Narodzenia prawdopodobnie trudno o bardziej nastrojowe miejsce. Z Mittenwald wychodzą liczne szlaki, które nadają się do pokonania nie tylko latem, ale też zimą. Wysiadając na dworcu kolejowym, natychmiast pozostajemy pod wrażeniem niemal pionowo wyrastającej nad miasteczkiem kamiennej góry (2,4 do 2,5 m wysokości, czyli są porównywalne do polskich Tatr Wysokich). Warto udać się tutaj na przypadający raz na pięć lat Bozen, czyli wielki średniowieczny rynek, na którym handluje się różnościami, w tym oczywiście jedzeniem. Bozen organizowany jest na cześć czasów, kiedy w miasteczku działały słynne na całą Europę targi weneckich kupców.

Wycieczka do Garmisch-Partenkirchen z Monachium: dojazd, jak poruszać się po miasteczku?

Jeśli zdecydujemy się na obejrzenie pobliskiego Garmisch-Partenkirchen i zatrzymamy się tam, w hotelu otrzymamy GaPa Visitors Card, która upoważnia nas do korzystania z autobusów krążących po wiosce. Wszystko w ramach podatku klimatycznego, który każdy turysta jest zobowiązany zapłacić rezerwując sobie nocleg na terenie tej górskiej miejscowości. Poza udostępnieniem darmowego transportu w obrębie miasteczka, turyści posiadający wspomnianą kartę otrzymali również szereg zniżek na atrakcje, wolne wstępy na koncerty do parku i kasyna.
Z samego centrum miasteczka można dojechać kolejką linową na najwyższy szczyt Niemiec Zugspitze. Ze szczytu można zjechać w drugą stronę: nad jezioro, nad którym warto pospacerować latem. Zimą natomiast znajdziemy w tym miejscu prężnie działający wyciąg narciarski.

Garmisch Partenkirchen

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *