łódź na plaży

Dojazd autem, pociągiem i autobusem: ceny i konfiguracje.

Jak najszybciej dostać się na wyspę?

Niewątpliwie najszybciej jest samochodem. Ze Szczecina to niespełna dwie godziny drogi. W Stralsund możemy nieco utknąć, ale nie jest to uciążliwe.

Jak dojechać na Rugię pociągiem?

Pociągiem, dostaniemy się na Rugię również ze Szczecina, ale można z powodzeniem jechać przez Berlin lub z drugiej strony, przez Świnoujście. Jak to zrobić najtaniej? Z Warszawy można dostać się do Szczecina:
– Ryainarem za 39 zł (lotnisko oddalone od miasta o ok. 40 km, na trasie kursują busy, ok. dwa razy dziennie)
-lub pociągiem w 6 godzin. Bilet kosztuje ok. 70 zł.

W Szczecinie kupujemy bilet Deutsche Bahn za 25 euro (to jest bilet dzienny, uprawniający do nieograniczonej liczby przejazdów w obrębie Meklemburgii Pomorza Przedniego, czyli niem. Mecklenburg-Vorpommern, dot. tylko pociągów regionalnych). Dojeżdżamy w ten sposób na Rugię z dwiema przesiadkami: w Pasewalk i w Stralsund. Pociąg dociera do Sassnitz, jednak wysiadając w Bergen czy w Binz, dostaniemy się z powodzeniem niemal wszędzie. Osoby zmierzające do miejscowości rozlokowanych na półwyspie Monchgut (Thiesow, Lobbe, Gohren, Baabe, Alt Redevitz, czy Sellin), powinny wysiąść w Binz. Stamtąd z powodzeniem można udać się autobusem do ww. miejscowości. Bilety do tych miejscowości będą kosztowały od 4,5 do 5,5 euro.
Bilet na północny land jest aktualny również dla przejazdu Rugia – Świnoujskie. Na trasie Berlin – Bergen trzeba kupić standardowy bilet, kosztuje ok. 40 euro.

Jak przywieść rower na Rugię?

W przypadku Rugii nie ma sensu liczyć na strony typu Znajdź Kuriera (możemy szukać długo i naprawdę ciężko będzie znaleźć kogoś zmierzającego na wyspę). Zdecydowanie poleca się w tym przypadku korzystać z grup na Facebooku, które zrzeszają mieszkańców wyspy: wówczas na pewno znajdzie się ktoś, kto za opłatą przywiezie nam rower ze Szczecina, Poznania, okolic Wrocławia lub ze Stargardu Szczecińskiego.
Rower można wysłać oczywiście też kurierem typu DPD, jednak jest to zdecydowanie najdroższa i najbardziej kłopotliwa opcja (cały sprzęt musi zostać zapakowany w karton).
Istnieje możliwość przewiezienia roweru pociągiem. Dopłata ryczałtowa w PKP wynosi 9 zł. Do wspomnianego wyżej biletu na północny land: 5 euro. Doplata do biletów autobusowych na wyspie to zawsze 2 euro. Warto sprawdzać rozkłady jazdy: nie wszystkie kursy przystosowane są do przewozu rowerów.

Autobusy na Rugię

FlixBus: ceny są zmienne. Dopłata za przewóz roweru: 9 euro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.