rokitnik

Rokitnik: gęsty krzew ze zdrowymi owocami

Rokitnik to gęsty krzew z pomarańczowymi owocami (przypominającymi owoce jarzębiny), porastający wybrzeże Bałtyku. Z rokitnikiem w Polsce zetkniemy się  głównie podczas czytania etykiet niektórych kosmetyków do ciała (np. kremów do cery potrądzikowej lub mleczek nawilżających do ciała).

Rokitnik na Rugii

Dla rugeńczyków widok tej rośliny jest jak widok jabłonki w ogródku dla polskich Mazowszan. Dawniej rugijskie gospodynie tworzyły z niego przetwory: dżemy, soki, nalewki. Dziś nadal  naturalnie występuje w wyspiarskim krajobrazie, jednak stał się też narzędziem do zarabiania pieniędzy na turystach. Po pierwsze, turyści uwielbiają podziwiać specyficzną przyrodę wysepki należącej do Rugii: Hiddensee, gdzie nie ma ruchu kołowego (!), a pola rokitnika wyglądają szczególnie urokliwie. Po drugie, korzystając z tej unikalności, wiele knajp zachęca turystów do spróbowania u nich Sandornschrole.

Rokitnik jako atrakcja turystyczna

W sklepach dla turystów znajdziemy też herbatki z rokitnika i oczywiście butelkowane nalewki i soki: intensywny, pomarańczowy kolor zachęca do spróbowania. Produkty z rokitnika możemy kupić w sklepach z pamiątkami (najdrożej), ale także w supermarketach (Edeka) i na przydrożnych straganach ze zdrową żywnością. Dla odwiedzających Rugię kontakt z rokitnikiem to pozycja obowiązkowa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *