molo w sellin wyspa rugia

…czyli niemiecka architektura kurortowa z XIX w.

Szukając tego, co najlepsze na niemieckim wybrzeżu Morza Bałtyckiego, wybierzcie się koniecznie do Sellin. Zobaczycie tutaj wszystko to, co sprawia, że niemieckie wybrzeże jest tak atrakcyjne.

Budynek przy głównej ulicy w Sellin, Rugia, Niemcy
Budynek przy głównej ulicy w Sellin, Rugia, Niemcy

Sellin to jedno z kilku urokliwych miasteczek nadmorskich na niemieckim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Położone jest na przylądowej wyspie Rugia. Osoby, którym podoba się Sopot, będą zachwycone tym bardziej miasteczkiem Sellin. Podobnie jak Binz, Baabe, Sassnitz i kilkoma innymi miejscowościami, ulokowanymi w niewielkim od siebie oddaleniu na jednej tylko wyspie: Rugia (ok. 2,5 h samochodem jazdy ze Szczecina).

Sellin to miasteczko nieco mniejsze od najbardziej słynnego rugeńskiego kurortu: Binz. Sellin ma też mniej miejski charakter niż np. Sassnitz. Jest też zupełnie inne od wiejskich małych osad rugeńskich. Nijak się też ma do Bergen.

Sellin to miasteczko kurortowe, pełne zabytków z początku dwudziestego wieku, kiedy budowano obiekty dla zamożnych Niemców. Białe, piętrowe wille w stylu art nouveau, ze zdobionymi drewnianymi krużgankami i werandami, uliczki wyłożone kocimi łbami i przede wszystkim piękne widoki: to jest właśnie to, co sprawia, że Sellin ma totalnie morski charakter. Dodajmy do tego wszechobecny szum morza i krzyczące mewy i wiemy już, o co chodzi. To piękne miejsce na wakacje!

Sellin, Rugia, Niemcy
Sellin, Rugia, Niemcy

Gdy przeniesiemy się wyobraźnią o sto lat wcześniej, możemy wyobrazić sobie, jak elegancko, wytwornie i pięknie tutaj było w czasie, gdy kurort przezywał oblężenie turystów „z tamtych czasów”. Na słynnym molo, na które wychodzi się wprost z głównej ulicy miasteczka, znajduje się budynek Brückenhaus z salą balową, jest to miejsce głośnych niegdyś wydarzeń towarzyskich.

Dziś Sellin jest bardzo spokojnym miejscem, odwiedzanym głownie przez starszych Niemców. Kojarzy się głównie z turystyką rowerową i ze spokojnymi spacerowiczami plażowymi. Nie ma tutaj tak wielu turystów jak w Binz. Mniejsza jest też oferta gastronomiczną: właściwie poza kilkoma restauracjami zlokalizowanymi wzdłuż głównej ulicy, nie ma tutaj niczego ciekawego. Mimo to, Sellin wydaje się bardzo klimatyczne. Są tutaj wygodne hotele, a sama miejscowość znajduje się w zasadzie w strategicznym miejscu: dla zmotoryzowanych jest to dobra baza wypadowa do zwiedzania najważniejszych atrakcji wyspy. Jest to też doskonałe miejsce dla osób, które Rugię będą zwiedzać na rowerze (dobrze skomunikowane przez ścieżki rowerowe z Binz, Parkiem Narodowym Jasmund i półwyspem Monchgut).

Na koniec, molo w nocy:

Rugia, Sellin
Molo w Sellin. Nocą, codziennie przychodzi tutaj sporo turystów, aby popatrzeć na molo oświetlone pięknymi iluminacjami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *