najpiękniejsze maty plażowe

Którą matę na kamienistą plażę kupić? W których miejscach potrzebne są takie maty? Czy wybierając się na urlop w Chorwacji potrzebujemy grubej maty na kamienistą plażę? Sprawdzamy najpiękniejsze grube maty amortyzujące przed twardym podłożem, które można używać nie tylko na plażach w Grecji, czy w Chorwacji, ale też które z powodzeniem przydadzą się nad Bałtykiem, czy… w domowym ogrodzie!

Europa – gdzie są kamieniste plaże?

Kamieniste plaże zdarzają się tak naprawdę wszędzie. Mamy je często w Chorwacji, ale najwięcej takich jest w Grecji. Szczególnie na wyspach greckich. Wszystko ze względu na rodzaj podłoża, jaki występuje na powulkanicznej, skalistej Helladzie.

 

Jak wygląda taka kamienista plaża? Niestety, wygląda bardzo dobrze tylko na zdjęciach. W rzeczywistości niezbyt przyjemnie się po niej chodzi. Niezbyt przyjemnie jest też kąpać się w morzu tam, gdzie plaże są kamieniste. Jest nierówna, podłoże jest twarde. Niezbyt wygodnie się na takich plażach leży: wszędzie uwiera nas twarda grudka, ostry wystający kamyk. Nie da się ich samodzielnie uporządkować przed położeniem się. Niektóre kamienie dodatkowo mocno rozgrzewają się, co w połączeniu z tym, że są one też zwyczajnie ostre, daje duży dyskomfort.  Aby spacerować po takiej plaży, poleca się używać specjalne buty na kamienne plaże – znajdziemy je w Decathlonie. Aby rozłożyć się na takim podłożu, warto kupić specjalne matę: jest ona miękka, amortyzuje przed nierównościami, jest dość sztywna. Jednocześnie, wykonana jest z takich materiałów, które dają lekkość całej konstrukcji.

kamieniste plaże
Kamienista plaża

Które maty na kamieniste plaże wybrać?

Na co zwrócić uwagę kupując matę na kamienistą plażę? Zwykle nie ma tutaj wielkiej filozofii. Trzeba mieć po prostu grubą matę. Maty przeznaczone do kamienistych plaż wykonane są z pianki. Nie należy zabierać ze sobą na taką plażę maty, która jest wykonana z jednej warstwy materiału. Na nic zdadzą się też zwykłe koce, czy – najgorzej – słomiane maty. Mata na kamienistą plażę musi być porządna.

Czy matę na kamieniste plaże kupię na miejscu?

W Grecji, Chorwacji, czy w Turcji znajdują się one niemal wszędzie tam, gdzie znajdują się turyści i wszędzie tam, gdzie jest niedaleko do plaży. Od sklepów z pamiątkami i stacji benzynowych, po małe kawiarnie, drogerie, czy nawet sklepy spożywcze. Grecy, Chorwaci, Albańczycy – wszyscy wiedzą, że mogą na takich matach zarobić, turyści ich potrzebują. Dodatkowo, w takich miejscach są one równie tanie jak te, które kupimy w polskim sklepie. Jeśli więc mamy ograniczone możliwości zbagażowania się, bo na przykład lecimy na wakacje z jedną walizką, wówczas warto odpuścić sobie kupowanie takiej maty przed wyjazdem. Zdecydowanie korzystnie jest kupić taką matę plażową na miejscu – podobnie jak klapki, parasol, kosmetyki do opalania się i wiele innych rzeczy typowo turystycznych, do użytku na plażę.

 

Ceny mat plażowych na zachodzie vs na południu Europy

Niskie ceny za grube maty plażowe nie obowiązują jednak na Zachodzie: w Niemczech czy we Francji już niestety za te same modele zapłacimy pięć razy więcej niż w Polsce, Grecji, czy Chorwacji lub we Włoszech. Jeśli więc przemieszczamy się plażować do krajów Europy Zachodniej, zdecydowanie taniej będzie zabrać matę plażową ze sobą.

Gdzie kupić tanie maty na kamieniste plaże?

W Polsce taką grubą matę plażową kupimy już za mniej niż 30 zł. Za droższe zapłacimy nawet 100 zł. Najtaniej, tradycyjnie, będzie w internecie. W ofertach sklepów internetowych mamy prawdziwe zatrzęsienie ofert. Niestety jednak, mimo przetrząśnięcia połowy internetu, nie znaleźliśmy grubych mat plażowych wśród naszych ulubionych modeli, czyli okrągłych chust w stylu hippie, takich jak te:

Maty plażowe okrągłe hippi
Okrągłe maty plażowe z symbolem mandali. Niestety, nie są to maty przystosowane do plaż kamienistych

Grube maty na kamienistą plażę, które są dostępne w sklepach, są w 90 % przypadków podłużne, jednoosobowe. Mimo początkowego wrażenia, że jest ogromny wybór, okazuje się szybko, że tak naprawdę większość sklepów ma bardzo podobny do siebie asortyment. Najbardziej standardowy model, najczęściej też występujący i o takim najbardziej bezpiecznym wzorze to mata w czarno biało lub w granatowo białe pasy:

tania dobra mata na kamienistą plażę
Najczęściej spotykany model wśród grubych mat na kamienistą plażę. Koszt: ok 30 zł 

Dlaczego maty grube plażowe na kamienie są dobre również na co dzień?

Przede wszystkim dlatego, że zawsze jak największa izolacja od podłoża jest dobra dla człowieka. Stosowanie cienkiej materiałowej maty jest dobre tylko w czasie największych upałów, gdy znajdujemy się na suchym piasku. W innych okolicznościach, czyli na campingu lub wieczorem na trawie, tudzież nad jeziorem, odradza się długotrwałe siedzenie na cienkim kawałku materiału. Pod kątem zdrowotnym, zdecydowanie potrzebna jest lepsza ochrona. Nawet jeśli nie mamy takiej grubej maty plażowej, warto mieć zwykłą cienką matę zaopatrzoną w aluminiową podpinkę. Jest tylko o kilka złotych droższa od najcieńszego modelu i należy ją wybrać własnie dla zdrowia, nawet jeśli początkowo pomysł kupowania aluminiowego, grzewczego podłoża wyda nam się bezsensowny w lecie.

Jaki jest skład mat plażowych na kamienie?

Maty wykonane są z powłoki (zwykle chroniącej przed wnikaniem wilgoci). Wypełnienie produkowane jest z pianki PCV – to właśnie ona odpowiada za to, że mata jest miękka. Pianka nie nasiąka łatwo wodą. Maty plażowe tego typu nie są śliskie na powierzchni, przez co piasek dość łatwo w nie wnika. Stosunkowo łatwo się więc brudzą. Jeśli jednak chcemy mieć połączenie grubej maty na plażę kamienistą z ochroną przed piaskiem, można na tradycyjnej grubej macie położyć dodatkową warstwę: siatkową matę, zbudowaną z dwóch warstw siatki. Piasek spływa po takiej powłoce. Siatki tego typu dostępne są zwykle w intensywnych kolorach, spośród których wyjątkowo ciekawie na nadmorskich alpach wyglądają te, które są w kolorze wody.

Czy kamienistych plaż należy unikać?

Turyści, którzy szukają najlepszych wycieczek w ciepłe kraje w biurach podróży często zastrzegają, że chcą tylko miejsc z piaszczystymi plażami.Czy słusznie negują urodę i atrakcyjność plaż kamienistych?

Jak widać powyżej,  w sklepach znajdziemy dobre akcesoria, które pozwolą nam komfortowo wypoczywać na takiej plaży. Nie warto rezygnować z miejsc wakacyjnych, w których są tylko takie plaże, ze względu na widoki. Szczególnie na Santorini, gdzie właśnie w miejscach, gdzie są kamieniste plaże, mamy najpiękniejsze krajobrazy z wulkanicznymi skałami w tle. Dodatkowo, gdy mamy dzieci, zabawa na kamienistej plaży może okazać się dla nich niesamowicie atrakcyjna. Dodatkowo, chodzenie przez dłuższy czas po kamienistej plaży może zadziałać na skórę naszych stóp jak naturalny peeling. Warto jednak przy tym wszystkim wiedzieć, gdzie takie plaże są, aby zaopatrzyć się w potrzebne rzeczy. Nie należy wchodzić do wody przy kamienistych plażach bez specjalnych butów, które uchronią nas przed rozcięciem skóry.

 

*Sprawdź przewodnik, w którym znajdują się wyspy greckie + mapa, która pomaga zwiedzać Grecję promem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *