rower elektryczny w trasie na sciezce

Jaki rower elektryczny wybrać, gdy zależy nam na względnie tanim, ale dobrym jakościowo sprzęcie? Które rowery elektryczne są najlepsze? Jakiej marki rower elektryczny powinien nas interesować i na co zwrócić uwagę przy zakupie – sprawdzamy!

Co to jest i jak działa rower elektryczny?

Na początek, dla uściślenia, dla tych, którzy do tematu zakupu roweru elektrycznego podchodzą po raz pierwszy, bo, np. kupują rower elektryczny na prezent na komunię dla dziecka lub jako wspomożenie dla starszej pani, która musi przywieźć zakupy na rowerze, tudzież dla osoby, której rower jest jedynym środkiem transportu w drodze do pracy i potrzebny jest jej sprzęt do podjazdów pod uciążliwą górkę. Co to jest rower elektryczny? Rower elektryczny to zwyczajny rower, ale ze wspomożeniem napędu. Posiada silnik elektryczny, która ma nam pomóc pedałować. Pod górkę lub na płaskiej powierzchni. Nie będzie jechał całkowicie za nas, trzeba go samodzielnie wprawić w ruch. Według prawa, rower elektryczny może mieć wspomaganie o mocy do maksymalnie 250 W i do prędkości 25 km/h. Mieszcząc się w tych granicach, rower elektryczny nie musi być rejestrowany jako pojazd, do którego obsługi konieczne są jakiekolwiek uprawnienia.

Rower elektryczny do jazdy miejskiej

Podstawowa sprawa, którą należy wziąć pod uwagę szukając odpowiedniego roweru elektrycznego dla siebie to oczywiście jego przeznaczenia. Jeśli szukamy lekkiego roweru elektrycznego do jazdy miejskiej, będzie to zupełnie inny model niż wtedy, gdy szukamy roweru elektrycznego na długie wycieczki w trasę po lesie, czy nieutwardzonej drodze. Lekki rower elektryczny miejski może być dodatkowo składany, przez co możemy szybko wejść z nim do metra lub do autobusu, aby skrócić sobie trasę. Rower elektryczny składany można spakować do dużej walizki lub bez problemu zmieścić na górnej półce w pociągu. Wejdzie do każdego bagażnika samochodu. Rozkładany i składany jest bez użycia narzędzi.

Design i jakość materiałów, z których wykonany jest rower elektryczny

Ci, którzy szukają rowerów elektrycznych miejskich szczególnie zwracają uwagę na ich design – w końcu nasz rower będzie stal na parkingu pod pracą, obok ogródka kawiarnianego, do którego wpadniemy na kawę. Ze względu na to, że rower z takim przeznaczeniem nie musi mieć specjalnie mocnej ramy ani wielkich opon, można pozwolić sobie na najróżniejsze urozmaicenia w kwestii wyglądu. Pole do manewru jest nieograniczone. Rower z koszykiem, z fantazyjnie wygiętą ramą? Wszystko jest możliwe. Niezależne od wyglądu jednak, stawiajmy wysoko w naszych priorytetach jakość materiałów, z których zbudowany jest rower. Jeśli chodzi o konstrukcję, najlepiej chyba sprawdza się włókno węglowe. Jest lekkie, bardzo wytrzymałe (o kilka klas wyżej niż stal, czy metal), jednak dość mocno podbija cenę ostateczną roweru elektrycznego. Warto jednak szukać materiałów lekkich, bo ower elektryczny sam w sobie zawsze będzie cięższy od roweru tradycyjnego (przez wbudowaną w konstrukcję baterię i silnik).

Silnik centralny lub montowany na piastach – jaki rodzaj wybrać dla roweru elektrycznego?

Gdy o silniku mowa, w rowerach elektrycznych mamy zasadniczo ich dwa rodzaje: silniki centralne i silniki montowane na piastach (z przodu lub z tyłu). Rower elektryczny z centralnie usadowionym napędem ma optymalnie rozlokowany środek ciężkości i uznawany jest za najbardziej bezpieczny i komfortowy w użytkowaniu. Rower elektryczny z silnikiem wbudowanym centralnie jest mniej awaryjny niż ten, który napęd ma na kołach. Dodatkowo, z silnikiem centralnym nie ma problemów przy zmianie koła. Jednak, z drugiej strony, silniki montowane na piastach dają rowerowi większą przyczepność do podłoża. Tutaj odczuwalne jest przeniesienie ciężkości na tył lub na przód, w zależności od tego, gdzie ten silnik się znajduje. Niestety, dla większości osób jest to odczuwalne w negatywny sposób. Ale taki rower będzie zawsze tańszy niż rower z centralnie zamontowanym silnikiem. Nie kupujmy roweru z silnikiem na piastach, jeśli chcemy jeździć po forsującym terenie. Szczególnie gdy ma to być rower elektryczny w góry lub rower trekkingowy.

jaki rower elektryczny wybrac

Bateria w rowerze elektrycznym

Tutaj kwestia jest prosta: wybieramy rower o jak najmocniejszej baterii. Oczywiście litowo-jonowej. Producenci określają w godzinach, ile czasu możemy przejechać po jednorazowym pełnym naładowaniu akumulatora. Najmniejsze baterie dają możliwość pracy przez ok. 6 amperogodzin, co oznacza, że rower elektryczny będzie miał zasięg ok. 50 do 60 km.Akumulatory montowane są na dolnej rurze. Czasami jest też zintegrowany z ramą.

Hamulce w rowerach elektrycznych

Inną bardzo istotną rzeczą są hamulce. Ze względu na to, że rowery elektryczne są ciężkie oraz ze względu na to,że będziemy nimi jeździć przeciętnie zawsze szybciej niż rowerami standardowymi, potrzebne są mocne hamulce. Jeśli wybieramy rower elektryczny do jazdy w terenie górzystym, warto dopilnować, aby tarcza hamulcowa była jednak jak największa (jeśli kupujemy rower z hydraulicznymi hamulcami tarczowymi). Warto kupić rower z magnetycznymi czujnikami hamowania.

Ile powinien kosztować dobry rower elektryczny i skąd taka cena?

Rowery elektrycznie osiągają nadal dość wysokie ceny, mimo że oczywiście z każdym rokiem jest ona przeciętnie coraz niższa za te same modele. Wyższa cena za rower elektryczny wynika z tego, że trzeba zamontować w nim silnik, baterie i inne podzespoły, np. komputer pokładowy. Dobry rower elektryczny kosztuje kilka tysięcy, nigdy nie będzie to 800 zł. Aby kupić porządny rower elektryczny, należy liczyć się z wydatkiem minimum 3 tyś zł. Górna granica, po którą warto sięgnąć, jeśli chcemy mieć najlepszy rower elektryczny, to ok. 10 tys. Rowery elektryczne droższe niż 10 tyś to sprzęty prawdopodobnie już dla koneserów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *