spodenki w góry

Spodenki trekkingowe to obowiązkowy element w garderobie każdego obieżyświata. Muszą być wygodne oraz praktyczne. W sklepach można obecnie znaleźć wiele modeli różnych spodni. Czym zatem kierować się przy wyborze najbardziej odpowiedniego produktu? Oto kilka podpowiedzi.

Spodnie trekkingowe na sezon letni czy zimowy – czy to ma znaczenie?

Jedno z podstawowych pytań, na jakie powinniśmy sobie odpowiedzieć przed zakupem idealnego modelu, to to, w jakim sezonie będziemy używać spodni. Spodnie trekkingowe na lato będą się bowiem różnić od tych, które kupimy na okres zimowy – to oczywiste, ale nie chodzi tutaj wyłącznie o długość nogawki. Letnie modele powinny charakteryzować się przede wszystkim dużą przepuszczalnością powietrza. Dzięki temu w czasie wędrówki unikniemy nieprzyjemnego przegrzania. Spodnie zimowe natomiast muszą dodatkowo chronić przed bardzo niskimi temperaturami. Dlatego wykonuje się je z innych materiałów przy użyciu warstw ocieplających. A jak zatem wygląda kwestia tkanin spodni trekkingowych?

Z jakiego materiału powinny być wykonane letnie spodnie trekkingowe?

Spodnie trekkingowe muszą być wykonane ze specjalnych, wytrzymałych materiałów. Odzież sportowa w góry wytwarzana jest najczęściej z odpornych na uszkodzenia mechaniczne włókien syntetycznych. Takie tkaniny mogą bowiem odprowadzać wilgoć, jaką wytwarza organizm podczas aktywności fizycznej. Spodnie uszyte z syntetycznych włókien szybko schną, co jest bardzo ważne podczas dłuższych wypraw. Na letnie wycieczki najlepsze będą spodnie z poliamidu, poliestru lub nylonu. Materiały te bardzo dobrze przepuszczają powietrze, dzięki czemu nie musimy obawiać się otarć czy odparzeń. Warto także dobrać materiał do rodzaju terenu, jaki zazwyczaj przemierzamy. Jeśli częściej wyjeżdżamy w wysokie i skaliste góry, gdzie bardzo wieje i temperatury są niskie nawet latem, to lepiej wybrać spodnie z poliestru, które są wiatroszczelne.

Jakie dodatkowe funkcje powinny mieć dobre spodnie w góry?

Dobrym rozwiązaniem na letnie górskie wyprawy są spodnie 2 w 1, czyli modele z odpinanymi nogawkami. Pogoda w górach jest bardzo zmienna. Nad ranem temperatury mogą być niskie, w południe możemy być zlani potem, a wieczorem znowu odczuwamy chłód. W takim wypadku nie trzeba kupować dwóch par spodni. Wystarczy jedna dająca nam możliwość regulacji długości.

Warto również zwrócić uwagę, czy dany model ma specjalne troczki w nogawkach oraz ściągacze. Długie i krótkie spodnie trekkingowe powinny być wyposażone w kieszenie, dzięki którym wszystkie najpotrzebniejsze przedmioty możemy nosić przy sobie, a nie w plecaku. Inną wygodną opcją są także rozpinane nogawki, które sprawdzają się przy wysokich butach trekkingowych. Niektóre spodnie trekkingowe mają także regulowany obwód nogawek, na przykład za pomocą elastycznych gumek. Niezależnie od tego, jakie spodnie wybierzemy, sprawdźmy, czy dany model ma wzmocnienia, które zabezpieczają materiał przed uszkodzeniem.

Jaki krój spodni będzie najlepszy na wycieczki w góry?

Damskie spodnie trekkingowe będą miały trochę inny krój niż ich męskie odpowiedniki. Niezależnie od tego, jaki model wybierzemy, nie może on krępować ruchów. Damskie i męskie spodnie trekkingowe powinny być dopasowane do naszej budowy. Żaden element nie może wbijać się w ciało, powodując uczucie dyskomfortu. Podczas zakupu warto zwrócić także uwagę na wyprofilowane kolana (jeśli kupujemy długie spodnie). Na piesze wycieczki w góry dobre są spodnie ze specjalnym klinem w kroku. Dzięki niemu możemy podnieść nogę bardzo wysoko bez obawy, że szew pęknie.

Letnie wycieczki w góry to bardzo przyjemna forma relaksu. Aby dobrze przygotować się do wyprawy, warto kupić odpowiednie spodenki trekkingowe. Nie są to jednak zwykłe spodnie. Muszą one bowiem spełniać wiele różnych funkcji, dzięki którym piesze wycieczki będą łatwiejsze. Propozycje sprawdzonych marek trekkingowych, takich jak Elbrus czy Hi-Tec znajdziesz na sklepiguana.pl.

Źródło zdjęć: sklepiguana.pl (marka Hi-Tec)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *