prom na morzu w nocy

Grecja ma kilka dużych portów (Rafina, Patra), jednak jeśli chcemy popływać wycieczkowo po greckich wyspach, musimy udać się do Pireusu. Pireus to miejscowość przylegająca do Aten.

Ateny: metro z lotniska do portu

Do samego portu dotrzemy zieloną linią metra z Aten, kupując bilet 90-minutowy za 1,6 euro. Aby dostać się do promu w Pireusie prosto z lotniska, które jest oddalone od Aten o około 40 km, wystarczy wsiąść do kolejki podmiejskiej odjeżdżającej spod lotniska, która płynnie przechodzi w niebieską linię metra. Na jednej ze stacji w centrum (Omonia lub Syntagma) należy przesiąść się do zielonej linii. To rozwiązanie będzie wymagało od nas zakupu biletu na kolejkę podmiejską (10 euro), a następnie, przy przesiadaniu się na metro, biletu na komunikacje miejską w Atenach za 1,6 euro.

Ateny – Pireus, dojazd autobusem z lotniska do portu

Istnieje też możliwość wyjechania z lotniska autobusem, który startuje z dolnej płyty terminala i kosztuje około 5 euro. Dostaniemy się nim bezpośrednio do portu w Pireusie i wydaje się, że to najlepsza opcja. Autobusy odjeżdżają częściej niż raz na godzinę, a dotarcie do przystanku startowego jest krótsze niż dotarcie do startowej stacji kolejki podmiejskiej – być może będzie to istotne, gdy weźmiemy pod uwagę ciężar bagażu, który mamy ze sobą.
Są też taksówki – w jednolitym dla wszystkich tego typu pojazdów w Atenach żółtym kolorze. Podróż z lotniska do portu kosztuje około 40 euro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *