gdzie na weekend w warszawie? Muzeum domków dla lalek

Muzeum znajduje się w Pałacu Kultury i Nauki i czynne jest codziennie od 9:00 do 19:00.

Muzeum domków dla lalek: dla dzieci i dla dorosłych

Mamy tutaj niewielkie muzeum, w którym panuje bardzo specyficzna atmosfera: nie tylko dzieci wprost przepadną tutaj na kilka kwadransów, ale wystawa będzie niezłą gratką również dla dorosłych!
W muzeum obejrzymy małe domki, które same w sobie są dziełami sztuki: oświetlone, o wysokości maksymalnie jednego metra, wyposażone w multum małych elementów, wykonanych z najwyższą precyzją – naprawdę robią wrażenie. Do środka wchodzimy przez… szafę. Muzeum zwiedza się bez przewodnika.

gdzie na weekend w warszawie? Muzeum domków dla lalek
Aranżacja jednego z domków: w muzeum skupiono się głównie na domkach z tzw. dawnych czasów. Fot. Kulturalna Warszawa

Co znajduje się w muzeum domków dla lalek?

Małe domki zostały pogrupowane w kilka grup tematycznych. Są to domki pochodzące z dawnych czasów. Mamy tutaj typowe przestrzenie domowe (umeblowane kuchnie, salony, z figurkami gospodyń domowych pichcących na dawnych piecach), jak i domki, w których zainscenizowano szkołę, sklep mięsny, a nawet kościoły ze scenami pogrzebów.

Pierwszy domek do muzeum został kupiony przez panią Anetę Popiel-Machnicką – to osoba prywatna, która kilka lat temu zaczęła z ciekawości skupować stare domki dla lalek, pochodzące z różnych stron świata. Szybko odkryła, że na świecie istnieje obszerna literatura poświęcona tego typu zabawkom – a właściwie dziś już reliktom przeszłości. Gdy kolekcjonerka-pasjonatka zebrała około 12 domków, powstał problem z ich przechowywaniem. Wtedy też odezwało się po nie muzeum w Katowicach. Domki zaczęły wówczas jeździć po kraju, były wystawiane dla zwiedzających w różnych częściach Polski. Ostatecznie, dziś, na stałe mieszkają już w muzeum znajdującym się w PKiN. Mogą tam przychodzić nie tylko zwiedzający: muzeum przygotowało specjalną ofertę również dla szkół. Wokół domków organizuje się też przeróżne warsztaty i wydarzenia: nie tylko dla dzieci, ale też dla seniorów i dla całych rodzin.  Kolekcja oczywiście stale się powiększa: obecnie już jest 200 domków, a pieczę nad nią przejęła Fundacja Belle Epoque.

Przestrzeń muzeum nie jest wielka, jednak ze względu na to, że przy każdym domku przystaniemy na kilka dłuższych chwil (multum szczegółów w środku do obejrzenia!), to zwiedzanie należy zaplanować na około godzinę/półtorej. Najmłodsze dzieci niestety mają za wysoko: domki stoją w gablotach, na podwyższeniu, co oznacza, że oglądanie ich z poziomu dorosłego człowieka jest komfortowe.

muzeum domkow dla lalek warszawa

Muzeum domków dla lalek: cennik

Bilet wstępu kosztuje 20 zł.

Muzeum domków dla lalek: jak dojechać?

Pałac Kultury i Nauki

Dziedziniec Wewnętrzny

pl. Defilad 1

00-901 Warszawa

Wejście od ul. Emilii Plater (po stronie Dworca Centralnego).

Muzeum domków dla lalek w Warszawie: opinie

Jest to jedno z tych muzeów, odnośne których trudno doszukać się negatywnych opinii. Osoby odwiedzające często określają miejsce jako: „magiczne“ i „zaskakujące“.
Zaskakująco wiele osób pisze również, że zwiedzanie muzeum nie tylko pozwala zobaczyć coś ciekawego, co jest nostalgiczną wyprawą przez wspomnienia do czasów dzieciństwa.

Głosy negatywne: Domki są niedopracowane, a niektóre wręcz dziwaczne. Przeznaczone dla koneserów. Rodzice natomiast twierdzą niekiedy, że zwiedzanie muzeum jest wyraźnie ciekawsze dla dziewczynek, niż dla chłopców. Niekiedy można również przeczytać, że cena biletu wstępu do muzeum wydaje się dość wygórowana.

Czy warto odwiedzić muzeum domków dla lalek?

My ze swojej strony polecamy: mało kto wie, że w Warszawie jest takie muzeum, podczas gdy w rzeczywistości odwiedzenie tego miejsca jest jedną z najlepszych opcji na spędzenie niedzielnego popołudnia w Warszawie z dzieckiem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *