stara papiernia centrum handlowe pod warszawa

Stara Papiernia to centrum handlowe, zlokalizowane w Konstancinie-Jeziornie pod Warszawą. Zostało stworzone w budynkach dawnej fabryki, pochodzącej z XVIII wieku,kiedy działała tutaj napędzana kołem wodnym papiernia – Królewska Fabryka Papieru. Były to czasy, kiedy król Stanisław August Poniatowski pobierał papier pochodzący wyłącznie z tej papierni, a co za tym idzie, na materiałach z tego miejsca zapisano Konstytucję Trzeciego Maja, czy dokumenty wytworzone podczas Sejmu Czteroletniego. W najlepszych czasach swojej działalności, Królewska Fabryka Papieru obsługiwała też interesy Tadeusza Kościuszko.

Centrum położone jest przy zbiegu ulic Warszawskiej i Alei Wojska Polskiego. Służy mieszkańcom jako miejsce codziennych zakupów (w środku jest drogeria, Biedronka, kiosk, cukiernia, szkoła tańca, serwis telefonów komórkowych i wiele innych punktów handlowo-usługowych). Nie ma tutaj jednak wielkopowierzchniowych sklepów sieciowych z odzieżą, takich jak reserved, czy H&M. Wnętrze jest niesamowicie klimatyczne, fajnie zaprojektowane, jasne i urządzone ze smakiem. Na parterze poruszamy się po bruku. Na górę wchodzimy po szerokich, drewnianych schodach z konstrukcją nawiązujących do dawnego przeznaczenia budynku: fabrycznych hal, pełnych stali i surowej cegły. Na podłogach jest przyjemny parkiet, a oświetlenie i elementy wykończeniowe zgrabnie wpisują się w styl industrialny. Największe wrażenie robią chyba jednak wielkie przestrzenie i duże okna, ciągnące się na wysokość dwóch lub trzech kondygnacji.

Jesienią 2019 roku pojawiły się doniesienia o planowanej rozbudowie centrum handlowego – powstanie zupełnie nowy budynek. Rozbudowa ma na celu umieszczenie na terenie Starej Papierni większej niż dotychczas ilości punktów handlowych, które sprawią, że miejsce to będzie lepiej służyło lokalnej społeczności. Obecnie Stara Papiernia jest dobrą miejscówką do spotkań: znajduje się tutaj dobra winiarnia, kawiarnia, restauracja Bułka przez Bibułkę. Jest to też dobre miejsce do załatwiania codziennych spraw, jednak trudno porównywać je z tradycyjnymi centrami handlowymi, które mamy na wyciągnięcie ręki i w których jest dosłownie wszystko. Stara Papiernia jest natomiast zdecydowanie bardziej lokalna. Złożona z dwóch budynków, między którymi jest uliczka handlowa z ładną kwiaciarnią i z placem, na którym latem odbywają się wydarzenia kulturalne to ciekawe miejsce, aczkolwiek pozbawione wielkich tłumów. Jest to obowiązkowy punkt dla osób, które szukają pomysłu na wycieczkę w okolicach Warszawy.

*Sprawdź też pobliski spływ kajakowy po Jeziorce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *