rynek w Rialto wenecja

Wenecja – kolorowy rynek Rialto

Kolorowy rynek ze świeżym jedzeniem: Mercati di Rialto, leżący w najstarszej weneckiej dzielnicy: San Polo. Koniecznie do odwiedzenia nie tylko dla efektownych zdjęć na Instagram z Wenecji, ale też dla świeżych ryb, zapachów i atmosfery!

Pescheria di Rialto, czyli rynek znajdujący się w obrębie dzielnicy San Polo, w pobliżu Mostu Ponte di Rialto, to jedno z najciekawszych miejsc w Wenecji. Koniecznie trzeba odwiedzić je do około 12:00 – później sprzedawcy zamykają już kramy.

rynek w Rialto wenecja
Rynek Rialto: codziennie spotykają się tutaj handlarze oferujący świeże owoce morza i okoliczni mieszkańcy. Warto tutaj zajrzeć: jest kolorowo i tłocznie!

Rynek w Rialto – pierwsze centrum finansowe Europy

Dzielnica, w której położony jest rynek, od zawsze była centrum Wenecji. Był to kawał twardego gruntu, położonego wyżej niż pozostała część wyspy. Nic więc dziwnego, że to właśnie na San Polo rozbudowano centrum finansowe, które szybko stało się największym ośrodkiem handlowym Europy.

Znajdował się tutaj nie tylko gorączkowy bazar, do którego ściągali wszyscy, którzy chcieli ubić jakiś interes w Wenecji, ale też w uliczkach okalających targowisko budowano pierwsze biurowce. Nigdy wcześniej nie było potrzeby budowania tego typu obiektów: biura znajdowały się w kamienicach, które używane były przez właścicieli również jako mieszkania. Niesamowity rozwój Wenecji spowodował, że musiało powstać pierwsze na świecie takie jakby dzisiejsze londyńskie City.

bazar wenecja atrakcje rialto
Na rynku w Rialto handluje się świeżymi warzywami i owocami

To właśnie finansiści z Rialto założyli w XII wieku pierwszy w Europie bank i przez ponad 300 lat obsługiwali nim niemal całą ówczesną Europę. Mimo że powszechnie za centrum Wenecji uważa się Pac Świętego Marka, to jednak na Rialto powstała pierwsza siedziba dożów, pierwsze więzienie, pierwsze składy miejskie i pierwsze sądu oraz koszary. To właśnie tutaj pracowali urzędnicy kontrolujący żeglugę i pracownicy pierwszych w Europie towarzystw ubezpieczeniowych.

Obecnie nadal znajduje się tutaj więzienie – więźniów dowozi się łodziami. Targowisko, na którym naprawdę nadal spotykają się okoliczni mieszkańcy z każdym dziesięcioleciem staje się coraz mniejsze. Ma w tym udział Unia Europejska, stale podnosząca standardy odnośnie handlowania żywymi towarami. Rynek staje się dla sprzedawców powoli zbyt drogi i mało wygodny.

rynek rialto wenecja
Targowisko na Rialto, Wenecja. Powyżej: przykładowe ceny

Targowisko z żywymi rybami w Wenecji

Rynek Rialto to kolorowy bazar na powietrzu, zlokalizowany przy Canale Grande. Handluje się tutaj owocami morza, rybami, świeżymi warzywami, owocami i przyprawami. Jest żywo, kolorowo i autentycznie.

Szczególnie ostatnia sprawa: autentyczność, to coś, czego większość z nas chyba poszukuje w Wenecji. Mimo że miasto jest piękne, to na jego terenie nie da się po prostu żyć. Wiedzą o tym Włosi, którzy uciekają stąd na ląd w tempie wręcz ekspresowym. To doprowadza trochę do poczucia, że Wenecja jest jak żywy skansen. Trudno o zobaczenie czegoś innego niż grupek turystów przechadzających się uliczkami. Piekarnia, sklepy, gwarne szkoły – raczej nie. Wieczorami, poza niektórymi placami, praktycznie nie ma życia. Dlatego tak żywy rynek, na który przychodzą autentyczni mieszkańcy Wenecji, aby naprawdę kupić rybę na obiad to perełka dla turystów, które chcą zaobserwować, jak żyje się w Wenecji. Wiedzą o tym sprzedawcy z Rialto, którzy przyzwyczaili się już do tego, że co chwilę ktoś pstryka zdjęcia ich towarom.

Rynek Rialto Wenecja owoce morza
Rynek Rialto: nadal kwitnie tutaj handel. Można kupić głównie świeże owoce morza, ryby i warzywa oraz owoce

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *