Kościelisko to malownicza miejscowość położona w samym sercu Tatr, niedaleko granicy ze Słowacją, więc jest doskonałą bazą wypadową dla wszystkich miłośników gór zarówno po polskiej, jak i po słowackiej stronie. Co więcej, z Kościeliska jest niecałe 5 km do Zakopanego! Ale to nie wszystko, Kościelisko, ze względu na swoją doskonałą lokalizację – blisko najważniejszych atrakcji, ale wciąż na uboczu, jest też świetnym wyborem dla tych, którzy szukają cichego miejsca idealnego do wypoczynku.

​Dlaczego warto zatrzymać się w Kościelisku?

Zakopane przyciąga turystów licznymi atrakcjami. Co oznacza, że w sezonie jest dosyć zatłoczone. Niektórzy lubią, kiedy wokół nich dużo się dzieje, ale jednak zdecydowana większość z nas na urlopie szuka jednego – wypoczynku. 

Jeśli więc planujesz urlop w Tatrach latem lub w czasie ferii zimowych, ale zależy Ci na ciszy i spokoju, Kościelisko będzie doskonałym wyborem! Bliskie sąsiedztwo Zakopanego – nawet dla niedoświadczonego piechura 5 km to godzinka spaceru, nie wspominając już o dogodnych połączeniach komunikacją miejską – sprawia, że wciąż możesz korzystać ze wszystkich uroków miasta, a przy tym cieszyć się przyrodą i korzystać z możliwości relaksu.

Warto też wziąć pod uwagę aspekt ekonomiczny. Kwatery w Kościelisku bardzo często są bardziej atrakcyjne cenowo niż te w Zakopanem, a przy tym w niczym nie ustępują im pod względem różnorodności!

Kościelisko, chociaż jest niewielkie i mniej znane od stolicy Tatr, również oferuje swoim gościom liczne atrakcje. 

​Atrakcje w Kościelisku zimą i latem

To właśnie w pobliżu Kościeliska znajdują się jedne z najpiękniejszych tras turystycznych w Tatrach, a także doskonale utrzymane stoki narciarskie. Oto kilka z naszych propozycji, które warto odwiedzić.

​Trasy turystyczne w Kościelisku

  • Dolina Kościeliska to bez wątpienia jedna z najsławniejszych tatrzańskich dolin, a jak sama nazwa wskazuje, z Kościeliska jest do niej całkiem niedaleko! Dolina Kościeliska to tak zwana dolina walna. Oznacza to, że sięga od samego podnóża Tatr aż do ich grzbietów, dzięki czemu spacer nią jest niesamowitym przeżyciem. Poza tym, w Dolinie Kościeliskiej znajduje się mnóstwo dodatkowych atrakcji, a różnorodność szlaków sprawia, że można spacerować nią w różnych kombinacjach i o każdej porze roku.
  • Podczas spaceru Doliną Kościeliską warto pokusić się o odwiedzenie Jaskini Mroźnej. Jest to niewielka, ale bardzo ciekawa grota, unikatowa w skali polskich Tatr. Swoją nazwę zawdzięcza między innymi niskiej temperaturze panującej we wnętrzu, która nawet latem nie przekracza 6 stopni (dlatego planując zwiedzenie jej, nie zapomnijmy o ciepłym ubraniu!) oraz białym naciekom przypominającym szron.
  • Smreczyński Staw – a właściwie nie całkiem staw, tylko morenowe jezioro polodowcowe. Znajduje się powyżej Doliny Kościeliskiej i otoczony jest pięknym lasem, a nad nim góruje Smreczyński Wierch. Jest to niezwykle malownicze miejsce, które i latem, i zimą robi niesamowite wrażenie!

​Atrakcje dla narciarzy 

Wielbiciele sportów zimowych również nie będą rozczarowani ofertą Kościeliska. W samym Kościelisku, na Karpielówce, można skorzystać z wyciągu Salamandra, który jest doskonałym wyborem dla początkujących narciarzy oraz dla rodzin z dziećmi. Stok jest sztucznie naśnieżany oraz oświetlony, dlatego można korzystać z niego nawet przy mniej sprzyjających warunkach oraz po zmroku. Oprócz tego przy Salamandrze działa szkółka narciarska i wypożyczalnia sprzętu, a także bar szybkiej obsługi, gdzie można posilić się po białym szaleństwie.

Drugim stokiem znajdującym się w Kościelisku jest Nędzówka, który oferuje bardzo podobne warunki do Salamandry. W okolicy jest też dużo stoków dla zaawansowanych narciarzy. Inne zimowe atrakcje w Kościelisku to narciarskie trasy biegowe czy możliwość zorganizowania kuligu.

​Dojazd do Kościeliska z Krakowa i Zakopanego

Jak już wspominaliśmy, Kościelisko jest doskonale skomunikowane z Zakopanem. Dojazd z Zimowej Stolicy Polski jest łatwy i szybki. Z Zakopanego do Kościeliska regularnie kursują busy oraz prywatni przewoźnicy. Jeśli poruszamy się samochodem, sprawa jest jeszcze prostsza! Przejazd zajmie nam niecałe 5 minut.

Jednak co ważniejsze, do Kościeliska bez problemu dojedziemy także z większych miast. Z Dworca Głównego w Krakowie regularnie kursują autobusy prywatne oraz PKS zatrzymujące się bezpośrednio w Kościelisku. Podróż trwa około dwóch godzin. To sprawia, że niewielka miejscowość jest doskonałym wyborem na weekendowy, a nawet jednodniowy wypad z rodziną lub znajomymi. Do Kościeliska prowadzi słynna Zakopianka.

​Noclegi w Kościelisku

Wcześniej pisaliśmy również, że znalezienie wygodnego noclegu w Kościelisku to żaden problem. Teraz chcielibyśmy polecić najłatwiejszy sposób na zarezerwowanie kwatery. Jeśli planujesz urlop w Tatrach, warto skorzystać z wyszukiwarki na portalu PiekneKoscielisko.pl, gdzie znajduje się szeroki wybór atrakcyjnych ofert noclegowych w przystępnych cenach!

kościelisko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *