W artykule informacje o tym, czy możliwe jest wyczarterowanie jachtu bez posiadania patentu na Mazurach oraz jak szukać portu dla swoich pierwszych wojaży, gdy nie mamy jeszcze dużego doświadczenia w żegludze!
Jak wyczarterować jachty bez patentu na Mazurach?
Co zrobić, jeśli nie mamy patentu żeglarskiego, a chcielibyśmy popływać jachtem po jeziorach mazurskich? Wyjściem z sytuacji jest przyłączenie się do ekipy, w której choć jedna osoba jest sternikiem z patentem. Można także skorzystać z oferty wypożyczalni jachtów, które wraz z wyczarterowaniem jachtu oferują również usługi skippera. Kolejne wyjście to wypożyczenie odpowiednio małego jachtu żeglowego. W polskim prawie istnieje przepis, który zezwala na prowadzenie łodzi bez posiadania patentu tylko wtedy, gdy całkowita długość kadłuba maszyny jest nie większa niż 7,5 m. Są to na przykład takie żaglówki:

Żaglówki ze zdjęć powyżej pochodzą z firmy czarterującej jachty na Mazurach: https://www.sailor.pl/ i są dostępne do wynajęcia w portach w Rucianej Nidzie lub w Giżycku. Aby nimi pływać po wodach śródlądowych (czyli na jeziorach mazurskich), niepotrzebny jest patent.
Które jachty można czarterować bez posiadania patentu?
Poza długością kadłuba, ważne jest jeszcze, aby łódka nie miała silnika o mocy przekraczającej 10 kW, czyli 13 koni mechanicznych.
Mimo że czarterowanie dość przyjemnej żaglówki bez posiadania żadnych uprawnień jest możliwe, to jednak doświadczeni żeglarze odradzają nowicjuszom wypływanie nawet na jeziora mazurskie bez posiadania na pokładzie osoby, która ma uprawnienia żaglowe. Wszystko dlatego, że nawet jeśli nie mamy patentu, to jednak obowiązują nas wszystkie zasady związane z ruchem morskim. Jesteśmy odpowiedzialni za załogę. Zwykle tylko osoba, która na poważnie interesuje się pływaniem wie, jak zachować się w niestandardowych sytuacjach, jak wymanewrować żaglówką przy nagłym pogorszeniu pogody oraz jak pływać, aby nie uszkodzić sprzętu oraz jak nie wejść w kolizję z innymi łodziami, poruszającymi się po jeziorze.
Aby zdobyć patent, niekonieczne jest przejście przez kurs żeglarstwa (aczkolwiek wszelkie kursy są oczywiście zawsze pomocne). Wystarczy zdać egzamin, potwierdzający naszą wiedzę i umiejętności.
Są 3 stopnie możliwe do zdobycia w ramach patentu żeglarskiego: patent żeglarza jachtowego, sternika morskiego i kapitana jachtowego.
Kto odpowiada za zniszczenie łodzi podczas czarteru?
Początkujący żeglarze, czarterujący jachty na Mazurach bez patentu, powinni skupić się na początku na tym, aby wyszukać możliwie jak najmniej zatłoczone okolice. Przeglądając strony internetowe firm, które oferują wynajem żaglówek i łodzi motorowych na Mazurach, można zorientować się, że już w oficjalnej ofercie piszą o cenach za zniszczenia dokonane w porcie. Oznacza to, że w codzienność odbywania rejsów wpisane są kolizje, zadraśnięcia i otarcia na łodziach. Odnowienie łodzi po takiej przygodzie spoczywa na osobie, która dokonała zniszczenia.
Który port na Mazurach wybrać do wyczarterowania pierwszej żaglówki?
Poza zasadą unikania tłoku, warto wybrać te okolice, w których wody zachowują się jak najbardziej stabilnie: jest najmniej wiatru, gdzie nie ma fal oraz gdzie w miarę łatwo jest sterować żaglówką. Internet pełen jest opinii na temat tego, który port na Mazurach wybrać do wypożyczenia jachtu na początek: gdzie nie trzeba walczyć z wiatrem dopychającym przy wpływaniu lub wypływaniu z portu, gdzie jest wystarczająco dużo miejsca, gdzie nie trzeba przepychać się zwinnie między kejami i jachtami – wszystko to jest niesamowicie ważne na początku!
Na Mazurach są całe wioski żeglarskie, takie jak te w Mikołajkach, gdzie znajdziemy nie tylko wszystko to, co powinno znaleźć się w porcie żeglarskim, ale także restauracje, wygodne pensjonaty i hotele. Mniejsze porty żeglarskie, takie jak na przykład te położone nad jeziorem Kisajno, to kameralne, strzeżone miejsca, otoczone przez lasy. Jeśli zdecydujemy się na taki mały port nad jednym z jezior mazurskich, sprawdźmy, czy znajduje się w nim zaplecze sanitarne, czyli czy będziemy mogli ugotować coś na miejscu, wziąć porządny prysznic oraz czy w okolicach znajdziemy sklep. Ważne niekiedy jest, aby w okolicach znajdowała się stacja benzynowa oraz aby była możliwość wezwania taksówki na miejsce. Jeśli potrzebujemy skorzystać z parkingu przy porcie, zadbajmy o to, aby był to parking strzeżony.