rafa koralowa egipt

Morze Czerwone jest jednym z najlepszych miejsc do urządzenia sobie nurkowania, jeśli mówimy o terenach w miarę bliskich Polsce. Wyjazd do Egiptu na nurkowanie jest atrakcją samą w sobie: niezależnie od tego, czy robimy to z akwalungiem, czy w masce z fajką.

Rafy Koralowe Morza Czerwonego należą do jednych z najatrakcyjniejszych na świecie. Woda jest ciepła i niesamowicie przejrzysta, a temperatura powietrza niemal przez cały rok pozwala na to, żeby bez problemu korzystać z nurkowania. Linia brzegowa Morza Czerwonego wynosi dokładnie 1932 km. Maksymalna głębokość Morza Czerwonego wynosi 3040 m.

Co to jest rafa koralowa?

Rafy koralowe to twory złożone z jamochłonów, czyli z koralowców, tworzących wspólnie kolonie. Kolonie są organizmem żywym: stale odradzającym się. Gdy jedne koralowce umierają, na ich szkielecie powstają nowe. Żywią się planktonem, a do rozrostu potrzebują dość znacznej dawki słońca. Wybrzeża Egiptu to doskonałe miejsce do rozwoju rafy koralowej, bo właśnie tutaj znajdują się płytkie, dobrze nasłonecznione i ciepłe wody.

Rafa koralowa w Egipcie zagrożona wyginięciem

Wyjeżdżając do Egiptu na nurkowanie, należy mieć świadomość tego, że to co zobaczymy pod wodą jest piękne, ale jego istnienie jest zagrożone. Rafa koralowa w Egipcie jest naruszona przez działalność człowieka i grozi jej wyginiecie. Wszystkiemu winny jest oczywiście ruch turystyczny, który w swoim natężeniu powoduje, że warunki do rozwoju żyjątek morskich na tym terenie wciąż pogarszają. Winna jest temu po części mentalność Egipcjan, którzy chcą po prostu żyć z turystyki i wykorzystują do tego warunki naturalne.

My, jako Europejczycy, nie do końca mamy na to wpływ, jednak to co możemy zrobić to przynajmniej nie szkodzić. Nie należy dotykać koralowców, ani tym bardziej starać się na nich stawać w wodzie. Starajmy się też unikać wzbijania piachu wokół koralowców, bo ten, opadając, dusi je. Warto też powstrzymać się od kupowania kawałków rafy koralowej na bazarach: prawdopodobnie są wyciągnięte z toni morskich nielegalnie, a sprzedawane są ze względu na to, że turyści lubią je kupować. Nie należy również łowić ryb na terenie rafy koralowej.

W Egipcie znajdują się 3 rodzaj raf:

  • przybrzeżne: znajdujące się w płytkiej wodzie w pobliżu lądu
  • barierowe, które rozciągają się wzdłuż brzegów wysp i szelfów kontynentalnych
  • platformowe: wyrastają z piaszczystego dna morskiego, przypominają podwodne wyspy

Dlaczego lubimy rafy koralowe?

Rafy koralowe są pełne kolorowych rybek. Koralowce stwarzają niesamowite wrażenie. Poza tym, możemy przebywać ten podwodny świat w zupełnie inny sposób niż spacerem. W dodatku, woda jest na tyle przejrzysta, że można odnieść wrażenie przebywania na lądzie. To wszystko sprawia, że co roku dziesiątki tysięcy osób chce zanurkować w rafie koralowej.

Która część rafy koralowej jest najbardziej atrakcyjna?

Nawet niewielkie skrawki rafy koralowej mają w sobie całą mnogość kolorowych żyjątek. Szczególne wrażenie robią ryby z rodziny babkowatych, wargacze, lucjany oraz jeżowców. Rafy porośnięte są też spokojnie falującymi trawami morskimi i glonami. Większość osób nurkujących w rafach koralowych w Egipcie kieruje się natychmiast do czoła rafy, gdzie różnorodność morskiego życia jest na pierwszy rzut oka największa. W górnej części rafy koralowej znajdują się najbardziej kolorowe gatunki ryb, ale też rekiny. Znajdują się tutaj też amfipriony, ślizgi i chetoniki.

5 najczęściej polecanych miejsc do nurkowania w Morzu Czerwonym

  1. Sza’ab Abu Ramada, czyli Akwarium. Znajduje się około 15 km od Hurghady. Woda jest płytka na tych terenach. Ryby, które spotyka się na tym terenie to: rekiny, tuńczyki, barrakudy, ogończe.
  2. Carless Reef. Rafa znajduje się w oddaleniu ok. 5 km od wyspy Giftun. To właśnie tutaj znajdują się oswojone rekiny oraz mureny.
  3. Green Hole to rafa znajdująca się ok 60 km od Quseyr to miejsce dobre zarówno dla osób, które nurkują z akwalungiem, jak i z fajką. Znajdują się tutaj raje i delfiny.
  4. Bajt Goha, zajmujący się ok. 20 km w kierunku północnym od Quseyr. Teren jest bardzo płytki. Przemierzając podwodne tereny można uzyskać wrażenie przemieszczania się po labiryntach utworzonych przez koralowce.
  5. Sirena Beach Home Reef to również jedna z ciekawszych raf. Znajduje się niedaleko hotelu Movenpick Quseir, w którym można wypożyczyć sprzęt do nurkowania, otrzymać pomoc doświadczonego instruktora, a także wyrobić sobie certyfikat CMAS lub PADI.

Hotele znajdujące się na wybrzeżu często wypożyczają sprzęt do nurkowania i zapewniają instruktorów. Udostępniają łodzie do udania się na nurkowanie, jak i sprzedają drobny sprzęt nurkowy. Osoby, które podchodzą na poważnie do kwestii rozpoczęcia uprawiania tego sportu i połączenia tego z wakacjami w Egipcie, powinny udać się właśnie do resortów, które są połączone ze szkołami na nurków.

Hotele z ośrodkami nurkowymi w okolicy Szarm asz Szajch w Egipcie:

Hotele z ośrodkami nurkowymi w okolicy Dahab w Egipcie:

Z okolic Dahab z łatwością można podpłynąć do raf koralowych o własnych silach, bez korzystania z łodzi w tym celu. W okolicy Hurghady i Szarm asz Szajch konieczne jest wynajęcie łodzi w tym celu. Wybrzeże Synaju natomiast – podobnie jak Dahab – obfite jest w ciekawe i łatwo dostępne rafy koralowe.

Egipt – które okolice są najlepsze do nurkowania, jeśli poszukujemy spokoju?

Jeśli szukamy miejsca dalekiego od turystycznej komercji, kierujmy się na południe od Hurghady. Mamy tam dziesiątki kilometrów prawie dziewiczego nabrzeża. Rafy koralowe znajdujące się w tamtych rejonach są najmniej skażone spośród wszystkich, które można spotkać w okolicy Egiptu.

Która pora roku jest najlepsza na nurkowanie w Egipcie?

Amatorzy nurkowania chwalą sobie jesień oraz wiosnę. Lato może okazać się zbyt dużym wyzwaniem ze względu na niesamowite upały, których nie jest w stanie złagodzić nawet kąpiel w chłodniejszym morzu. Zimą natomiast może okazać się zbyt zimno, jeśli nurkujemy bez kombinezonu. W okresie od marca do czerwca plaże są nawiewane piaskiem, niesionym przez pustynny wiatr.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *