zante


Zakynthos to najbardziej zielona i obfitująca w uprawy wyspa archipelagu Wysp Jońskich. Niewiele na niej gór, za to są piękne plażę. Szczególnie w południowo-wschodniej części wyspy. Być może są straszliwie skomercjalizowane, jednak to tutaj znajdziemy największy wybór dobrej jakości kwaterunku, fajne knajpki i sporo wypożyczalni aut, skuterów wodnych, rowerów i skuterów oferujących dobre ceny. Turyści, którzy mają porównanie z innymi greckimi wyspami twierdzą, że poruszanie się po Zante jest znaczne bardziej uciążliwe i nieco bardziej niebezpieczne niż na innych wyspach w tym regionie Grecji.

Zwykle przygoda z Zante rozpoczyna się od portu w mieście Zakinthos, gdzie promy przybijają tuż obok Platia Solomou. W pobliżu placu znajduje się Muzeum Zakynthos – inaczej zwane muzeum sztuki pobizantyjskiej. Znajdują się tam liczne malowidła sztuki jońskiej, a także ikony uratowane od zniszczeń wskutek trzęsień ziemi.

Patrząc na miasto Zakinthos należy mieć świadomość, że życie w czasach średniowiecznych toczyło się powyżej obecnych zabudowań, na terenie dzisiejszej dzielnicy Bochali. Warto tam dziś udać się po to, aby zjeść posiłek w jednej z tawern – rozciągają się z tego miejsca wspaniałe widoki.

Główne kurorty na wyspie Zakynthos to oczywiście Laganas oraz Kalamaki. Są tutaj słynne greckie żółwie, jednak odkąd w latach 70-tych ubiegłego wieku wybuchła tutaj masowa turystyka, ich życie jest zagrożone. Więcej o greckich żółwiach na Zante przeczytasz tutaj. Najbardziej malownicze plaże na Zante można znaleźć na Półwyspie Vassilikos. Najciekawsze zdają się Agios Nikolaos oraz Gerakas. Znajdują się blisko wschodniego przylądka.

Wybierając się na objazd po Zakynthos, warto zacząć od Keri, wioski znajdującej się na południowym przylądku. Znajduje się tutaj latarnia morska. Wioska zachowana jest niemal w naturalnym stanie, położona jest malowniczo wśród wzgórz. W dalszej kolejności, można zobaczyć Kiliomeno, która również jest jedną z najstarszych i najlepiej zachowanych wiosek na wyspie. Turyści chętnie odwiedzają również Kambi, gdzie można zobaczyć piękny zachód słońca. Przewodnicy polecają jednak, aby ominąć Kambi i udać się do Ekso Chora oraz do MAies. Można zobaczyć tam stare cerkwie oraz ciekawe studnie wiejskie. Jeśli lubimy greckie wioski z klasztorami, powinniśmy pojechać też do Anafonitria, położonej nieco dalej na północ, gdzie znajduje się czternastowieczny kościół, u którego wejścia zbudowany został duży barbakan. Niedaleko znajduje się Plaża Wraku, prawdopodobnie najczęściej fotografowane miejsce na Zante. Jest to Navagio – znajduje się tutaj zagrzebany do połowy frachtowiec.
Wracając z Zatoki Wraku, warto udać się jeszcze do wioski Volimes, która słynie z produkcji miodu naturalnego i sera, aż do Makris Gialos (kamienistej,ładnej plaży). Dalej warto kierować się w stronę portu Agios Nikolaos, gdzie można złapać prom na Kefalonię. Można tutaj też spotkać łodzie odpływające do Błękitnej Groty, czyli do zespołu jaskiń, bardzo ciekawie oświetlonych popołudniami przez słońce. Powrót do stolicy wyspy mże zahaczać o Alikes. Jest to kurort, ale oceniany jako jeden z najspokojniejszych na całej wyspie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.