nocleg na airbnb

Airbnb to portal, na którym możemy wynająć mieszkanie, dom lub pokój bezpośrednio od właściciela obiektu. Na jeden dzień, tydzień, miesiąc lub jakikolwiek inny okres – w zależności od wolnych terminów u danego gospodarza. Na przykład, przez Airbnb możemy wynająć sobie całe mieszkanie na klimatycznym poddaszu przy krakowskiej starówce od osoby, która takie mieszkanie posiada i zajmuje się udostępnianiem go na krótkie okresy, zarabiając na tym.

Konto na Airbnb założyłam zanim dostępny był system poleceń i od początku jest to ułatwienia w podróżowania: uwielbiam wyszukiwać najbardziej klimatyczne noclegi w ciekawych miejscach – takich, którym hotele nigdy nie dorównają. Przy tym, wynajem całego mieszkania np. dla dwóch osób jak dotąd było zawsze tańsze niż nocleg w pokoju/apartamencie hotelowym o analogicznym standardzie.

100 zł w prezencie na rezerwację dla zakładających nowe konto

Założenie konta na Airbnb i rozpoczęcie rezerwowania noclegów wymaga od nas podania numeru karty kredytowej i swoich podstawowych danych. Osoby, które zakładają swoje pierwsze konto na Airbnb przez ten link polecający otrzymują 100 zł w prezencie do wykorzystania na rezerwacje noclegów. Warunek: rezerwacja musi być na łącznie więcej niż 300 zł.

Jak wyglądają noclegi na Airbnb?

Wysokość opłaty za wynajem noclegu jest ustalana przez właściciela nieruchomości, nie podlega negocjacji, a Airbnb pobiera drobną prowizję za rezerwację. Mieszkania/domy/pokoje są kompletnie urządzone: standard jest bardziej domowy, niż hotelowy, szczególnie wtedy, gdy wynajmowane mieszkanie jest okresowo zamieszkiwane przez właściciela. Zdarzyło mi się wynajmować przez Airbnb mieszkanie, w którym były zdjęcia, osobiste szpargały właścicieli, jak i takie mieszkania, które zostały kompletnie przystosowane do najmu krótkoterminowego. Czyli: komfortowo, ale bezosobowo.

Airbnb – nocleg w grupie

Opłata za dobę wynajmu lokalu przez Airbnb jest jedna i nie zależy od ilości osób, które będą zakwaterowane, co jest świetną opcją dla rodzin z dziećmi lub dla podróżujących znajomych – koszty zakwaterowania spadają wówczas drastycznie w porównaniu do korzystania z tradycyjnego hotelu. Ma to oczywiście swoje granice: rezerwując nocleg przez Airbnb, podajemy w formularzu spodziewaną ilość osób, która zajmie lokum i można spodziewać się, że przy grupie liczącej więcej niż 5 osób potrzebna będzie drobna dopłata. Nadal jednak dla podróżujących w grupie nocleg przez Airbnb będzie zawsze najbardziej korzystny spośród wszystkich innych opcji (jeśli weźmiemy pod uwagę komfort, jakie daje wynajem całego mieszkania).
Standardem jest, że mieszkania/pokoje/domy są przygotowane dla wynajmujących tak jak każdy pokój w hotelu: gospodarza zapewnia ręczniki,czystą pościel, wyposażoną kuchnię z kawą i herbatą, dostęp do internetu, ciepłą wodę i inne aktywne media.

Airbnb – jak dostać się do mieszkania?

Spotkanie z właścicielem nieruchomości (lub osobą zarządzającą najmem) nie jest potrzebne. W wielu przypadkach, po zamówieniu noclegu przez Airbnb dostaniemy tylko kod do skrzyneczki zawieszonej na drzwiach, w której to skrzyneczce znajdują się klucze. Po zakończeniu pobytu, klucze zostawiamy w takim małym sejfie i zatrzaskujemy drzwi. Zdarza się, że gospodarze oczekują też osobiście na swoich gości.

Jak założyć konto na Airbnb?

Założenie konta na Airbnb jest darmowe. Podajemy swoje dane: imię, nazwisko, miejsce zamieszkania. Dla uwiarygodnienia, dobrze dodać własne zdjęcie. Pobyt kończy się wystawieniem sobie nawzajem komentarzy przez strony transakcji. Są one widoczne w historii, na profilu każdego użytkownika: dzięki temu członkowie społeczności mogą mieć informacje o wiarygodności wynajmującego/odwiedzającego.

Jak zarezerwować nocleg przed Airbnb?

Poruszanie się po portalu jest intuicyjne: wpisujemy miejsce, w którym chcemy znaleźć noclegi i oznaczamy opcję: „pobyty“. Noclegu szukamy przez mapkę lub przez listę ofert. Lista może być sortowana pod kątem tego, czy chcemy mieć cały obiekt do dyspozycji, czy jednak może to być tylko pokój do wynajmu, a także pod kątem ceny.
Najbardziej istotne jest oznaczenie terminu, w którym chcemy wynajmować nocleg: bez tego nie zostaną nam podsunięte żadne propozycje. Kiedy wybierzemy już nocleg, przechodzimy do rezerwacji. Tutaj trzeba podać swoją kartę, przez którą nastąpi płatność (konieczne jest posiadanie wypukłej karty). Podczas zamawiania noclegu, zobaczymy kalendarz z dostępnymi wolnymi terminami na wynajem wybranego obiektu. Po opłaceniu usługi, należy napisać kilka slow do właściciela. Warto wspomnieć, z kim będziemy, kiedy przyjedziemy i o której mniej więcej godzinie będziemy chcieli się wymeldować.

Dlaczego wynajmujący może odmówić nam noclegu na Airbnb?

Po zarezerwowani noclegu i po tym jak Airbnb zablokuje środki na naszym koncie, koniecznie musimy jeszcze otrzymać potwierdzenie rezerwacji od właściciela obiektu. Jest to podstawowa różnica między Airbnb a Bookingiem, Trivago lub innymi systemami rezerwacyjnymi i nie ma sensu się temu dziwić: gospodarz przyjmuje kogoś do lokalu, który rządzi się innymi prawami niż hotel. Nie ma ochrony, prawdopodobnie też dużego ubezpieczenia, a ryzykuje całą nieruchomością. Dlatego zdarza się, że jeśli nie wzbudzimy zaufania właściciela, nasza kandydatura zostanie odrzucona, a Airbnb zwróci nasze środki na konto.

Airbnb a Couchsourfing

Zanim powstało Airbnb, dość popularne było korzystanie z Couchsurfing. Mimo że oba portale umożliwiają znalezienie noclegu na krotki termin w prywatnych mieszkaniach, to jednak są wykorzystywane w diametralnie różny sposób.

Couchsurfing:

  • jest darmowy (nie płacisz za wynajem lokum: ani gospodarzom, ani portalowi)
  • jego ideą jest nawiązywanie kontaktów i umożliwienie sobie przeżycia czegoś ciekawego. Z tego powodu Couchsurfing jest bardziej popularny wśród podróżników niż wśród osób, które po prostu szukają noclegu.
  • przyjmując gości przez Couchsurfing nie przyjmujesz klientów, tylko przybyszy z odległych miejsc, których decydujesz się ugościć. Nie ma obowiązku oprowadzania ich po mieście, karmienia, czy zapraszania na imprezę (zdarza się, ze kontaktu miedzy lokatorem a wynajmującym jest niewiele podczas pobytu). Należy jednak wiedzieć, że Couchsurfing to nie strukturyzowana wizyta w hotelu: korzystają z niego ludzie gotowi na zniesienie dyskomfortu związanego z tym, że wynajmuje jedynie kanapę w cudzym salonie, bo pozostają otwarci na doświadczenia. Zachowywanie wobec nich ścisłego dystansu zostanie zrozumiane, jednak nie jest to potrzebne, bo to nie hotel. Zwykle to ciekawi innych i świata osoby, z którymi warto pogadać. Zdarza się oczywiście, że przez Couchsurfing można zawiązać długofalowe relacje.
  • daje możliwość znalezienia lokum w ostatniej chwili

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *