Zwolennicy all inclusive niekiedy spierają się z osobami, które zawsze organizują sobie wyjazdy na własną rękę o to, który sposób spędzania urlopu jest lepszy: czy wykupienie wycieczki w kurorcie, czy samodzielne projektowanie sobie wakacji. Uważam, że jest to kwestia totalnie indywidualna i wynika głównie z aktualnych potrzeb, cech osobowości i sytuacji rodzinnej.

Wakacje samodzielnie lub z biura podróży – co jest tańsze?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, która opcja jest tańsza, bo to zależy od tego, w jaki sposób organizujemy sobie samodzielne wakacje. Potencjalnie wakacje all inclusiv powinniśmy być zawsze średnio tańsze niż wakacje organizowane samodzielnie. Wyjazdy organizowane są dla grup, przez co ceny za hotele, wycieczki fakultatywne, ubezpieczenie, przelot i transfery lotniskowe są niższe niż w sytuacji, gdybyśmy mieli zamawiać wszystko indywidualnie.
Z drugiej jednak strony, organizując sobie wyjazd samodzielnie, mamy możliwość zobaczenia większej ilości miejsc, niż w sytuacji, gdy osiadamy na cały tydzień w jednym kurorcie. Zwiedzanie Włoch z możliwością przemierzania trasą: Wenecja – Florencja – Rzym – Neapol i nocowania w każdym z tych miejsc będzie dla pewnej grupy osób zawsze zdecydowanie ciekawsze niż spędzenie 10 dni w jednym hotelu oddalonym od większych skupisk miejskich.
Ciągła zmiana miejsc noclegowych i wynajem krótkoterminowy dla pary nie musi wyjść też drogo jeśli korzystamy z AirB’n’B i mamy czas na przeglądanie Google Street View przed wyjazdem. Wówczas, przy odrobinie samozapału, z powodzeniem sami znajdziemy sobie noclegi tańsze i o wyższym standardzie niż w 4-gwiazdkowym hotelu kurortowym.

Z drugiej jednak strony, samodzielne podróżowanie to konieczność szukania informacji o wypożyczalniach samochodu, przymus szukania biletów lotniczych tak, aby obyło się bez przesiadek, a także organizowanie sobie samodzielnego dojazdu z lotniska do hotelu oraz wiele innych szczegółów, takich jak choćby ubezpieczenie. O wszystkie te rzeczy trzeba zatroszczyć się samodzielnie, gdzie tymczasem kupując wczasy all inclusive, wiele z tego mamy po prostu „z głowy“. Gdy chcemy mieć faktycznie to wszystko załatwione, zapłacenie ok. 1700 zł za tygodniowe ciepłe wakacje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich za tydzień brzmi bardzo tanio.

Poza tym, że nie da się powiedzieć, która opcja jest tańsza, nie da się również powiedzieć, która opcja jest ciekawsza. Dla osób, które chcą po prostu nacieszyć się słońcem, poleżeć na plaży, pokąpać się w ciepłej wodzie, ponurkować i nie martwic się niczym przez tydzień, opcja all inclusive będzie doskonała. I tak właśnie jesienią wyjeżdżają Polacy do Turcji, gdzie za tydzień na Riwierze Tureckiej zapłacimy zawsze mniej niż 1000 zł za osobę.

Wakacje all inclusive – dlaczego warto?

Poza poszukiwaniem zwykłego relaksu, warto wybrać się na wycieczki organizowane przez biura podróży wówczas, gdy naszym celem są najpopularniejsze destynacje turystyczne, czyli Egipt, Grecja, Włochy lub Hiszpania. Oferta biur podróży w przypadku tych miejsc jest najbardziej rozbudowana: każdy znajdzie coś dla siebie.W przypadku Grecji na przykład, istnieje możliwość dobrania sobie wycieczki dokładnie skrojonej pod nasze potrzeby. Może to być na przykład zwiedzanie Grecji kontynentalnej lub wycieczki na określone wyspy. Może to być też sama Kreta połączona z Santorini lub Ateny z krótką wycieczką na wyspę Kea. Dodatkowo, w przypadku najbardziej popularnych miejsc, również oferta wycieczek fakultatywnych jest szeroka. Wspomniane kraje są intensywnie eksploatowane przez rozmaitych tour operatorów, którzy rywalizują między sobą, dlatego właśnie te oferty wakacyjne można określić jako prawie zawsze atrakcyjne.

Wyjazdy do egzotycznych destynacji: z biurem, czy samodzielnie?

Nieco inaczej jest w przypadku miejsc, które z różnych powodów cieszą się mniejszą popularnością. Jeśli chcielibyśmy wyjechać na Galapagos, na Wyspy Owcze lub na Falklandy, byłoby trudniej znaleźć dobrze zorganizowaną, bogatą w atrakcje i stosunkowo tanią wycieczkę z biura podróży. W przypadku tak egzotycznych wypraw nadal bardziej opłaca się organizować sobie wyjazd samodzielnie. W Polsce wycieczki do takich miejsc organizowane są rzadko, a jeśli już jakieś biuro podróży szarpnie się na taką wyprawę, ceny będą bajońskie. Na rynku istnieją samotne wilki, do których można zgłosić się z chęcią wyjazdu, jednak nie znajdziemy u nich tak komfortowych i tanich wycieczek jak z biurem podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *