panorama wenecji

Lipiec i sierpień w Wenecji – na jaką pogodą można liczyć?

Sami Wenecjanie, jak i osoby, którym dane było zobaczyć Wenecję więcej niż raz w życiu, przyznają, że najlepszym czasem na zrobienie sobie wycieczki do tego miejsca przypada na… maj! Jak można łatwo przypuszczać, lipiec i sierpień to najbardziej gorące okresy: pełne upalnych dni. Jednocześnie, lipiec i sierpień to okres największych tłumów. Ludzie są wszędzie, a zwiedzanie nie jest komfortowe. Ciężko o wolny stolik w restauracji, trudno o bezproblemowe wejście do atrakcji (kolejki!), niełatwo jest też poruszać po wąskich chodnikach w Wenecji. Zdecydowanie więc, jeśli nie musimy, lepiej nie jedźmy do Wenecji w czasie wakacji szkolnych. Wśród tych dwóch miesięcy, co może być zaskakujące dla Polaków, trudniejszy jest sierpień. Tak jest zresztą również w Chorwacji, Grecji, Turcji. W sierpniu większość Włochów robi sobie urlop. Wilgotność powietrza jest wtedy odczuwalnie wyraźnie wyższa niż w lipcu, a to właśnie wilgotność powoduje, że upały odczuwamy jako szczególnie nieprzyjemne. Sierpień to także czas, kiedy faktycznie możemy odczuwać też nieprzyjemny zapach z kanałów.

Kiedy upały w Wenecji?

Ze względu na wysokie temperatury i wysoką wilgotność, w Wenecji w tych miesiącach właśnie spotkamy najwięcej uciążliwych robaków. Plusem jednak jest fakt, że to właśnie w lipcu i sierpniu słońce świeci najdłużej w ciągu dnia. Jakkolwiek, mówiąc o upałach w lecie w Wenecji, nie mamy na myśli tych, które panują na południu Włoch. Wenecja ma bardziej łagodny klimat niż pozostałe rejony we Włoszech. Dodatkowo, Wenecjanie są dobrze przygotowani na wysokie temperatury w sierpniu i lipcu: w hotelach niemal zawsze znajdziemy klimatyzację, na oknach okiennice i szczelne rolety, a na podłogach orzeźwiające płytki. O wiele mniej miejsca tego typu są dostosowane do przeżywania zimy i jesieni, gdy pokoje hotelowe nierzadko będą niedogrzane, a terakotowe płytki na tarasach czy w pokojach nagle okażą się nieprzyjemne na tyle że z podczas jesiennego wyjazdu do Wenecji zatęsknimy za polskim ciepłym grzejnikiem.

Takie słońce można zastać w Wenecji w listopadzie

Najlepsza pogoda w Wenecji jest maju

Dlaczego maj jest najlepszym miesiącem do odwiedzenia Wenecji? Pogoda w Wenecji w maju jest komfortowa: upały nie dokuczają, a jednocześnie jest przyjemnie słonecznie i ciepło. Jest to też miesiąc, kiedy nie jest tak tłocznie, ceny nie są jeszcze tak wysokie jak w lipcu i sierpniu, a tłumy zdają się zdecydowanie mniejsze niż w szczycie sezonu. Dodatkowo, w maju pogoda w Wenecji jest na tyle dobra, że bez problemu można udać się na plaże okalające Wenecję.

Jeśli jednak nie mamy urlopu w maju, kolejnym dobrym terminem pod kątem pogody w Wenecji jest wrzesień. Jest to też doskonały termin dla wszystkich poszukujących spokoju i … niższych cen za noclegi. A te, jak wiemy potrafią być wysokie, podobnie jak ceny noclegów na Santorini.

Pogoda w Wenecji w zimie

Zima jest łagodna (prawie nigdy temperatura nie spada poniżej zera). Prawdziwą bolączką Wenecji w czasie zimy jest nie tyle mróz, co wspomniane wyżej niedostosowanie budynków do temperatur na poziomie 3-10 stopni. Noce od listopada do końca lutego mogą być chłodne, a okna nieszczelne. Problemem mogą być powodzie, które są bolączką na przykład okresu karnawałowego (ok 40 dni przed Wielkanocą). Należy wtedy zabrać ze sobą płaszcz, ale niepotrzebne na pewno będą tak grube kurtki, jakich używamy w Polsce w połowie stycznia. Wenecja rozmraża się już w marcu – wiosenna pogoda nadchodzi w tym mieście szybciej niż gdziekolwiek w Polsce.

Czy zimą można pływać gondolą?

Gondole kursują w Wenecji przez cały rok. Wbrew pozorom, przejażdżka w listopadzie nie jest wcale nieprzyjemna: w środku są koce, którymi można się okryć. Jesienią pogoda w Wenecji jest łagodna. Nie wieje, nie zacina wiatrem, częściej niż w Polsce świeci słońce, a temperatury są w listopadzie w Wenecji przyjemnie wyższe niż w naszym kraju. Nieco mniej ciekawie robi się w styczniu, gdy może trochę w Wenecji popadać, jednak nadal będzie znacznie cieplej niż w Polsce. Jesień ma ten dodatkowy plus w Wenecji, że wody są bardziej spokojne niż w lecie. Planując najlepszą porę na pływanie gondolą powinniśmy uzmysłowić sobie, że Wenecja jest dość ciemnym miastem i podróżowanie po nim po zmroku wcale nie jest tak romantyczne jak może się wydawać. O wiele ciekawiej jest pływać gondolą rankiem, gdy turyści jeszcze śpią, a światło jest najlepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *