dlaczego w grecji nie wrzuca sie papieru do tolalety


Po wejściu do toalety w Grecji w oczy rzuca się często kartka z komunikatem: „Prosimy nie wrzucać papieru do WC“. Zanieczyszczony papier należy wrzucać do kosza na śmieci, umiejscowionego obok muszli klozetowej. Od razu rodzi się więc pytanie, czy to higienicznie i co z zapachami z takiego kosza? Przykrych zapachów nie ma, o ile koszt jest wyłożony workiem foliowym i o ile jest zaopatrzony w szczelną pokrywę. I w rzeczywistości najczęściej tak jest

Łazienki w Grecji

Ci, którzy odwiedzali Grecję na początku lat 90-tych wspominają, że niemal każda toaleta była zalana wodą na podłodze, kosz przepełniony, a o papierze można było pomarzyć. Dziś już tak nie jest – szczególnie w miejscach najbardziej obleganych przez turystów, takich jak Santorini, Kreta, czy Rodos. Toalety nadal są ciasne, nierzadko zamykane na skobelek, z muszlami bez desek, jednak nie jest to wszystko brudne. Toalety w miejscach publicznych, z wystrojem rodem przeniesionym z lat 70-tych, które królowały do końca poprzedniego wieku, zostały zamienione na nowoczesne. Tradycyjna chlorina, namiętnie używana również i do dziś przez greckie gospodynie domowe, została zastąpiona profesjonalną, pachnącą chemią gospodarczą.

System kanalizacji na greckich wyspach

Na greckich wyspach od zawsze brakowało wody pitnej. Jeszcze pół wieku temu, a więc w młodości naszych rodziców, żyjąc na greckiej wyspie, na wodę pitną trzeba było czekać. Przypływała promem, na którym parkowane były cysterny. Wraz z przybyciem promu do brzegu, w porcie pojawiali się mieszkańcy wyspy. Przyjeżdżali z kanistrami, dzbanami i przydomowymi zbiornikami.
Ze względu na trudną sytuację z zaopatrzeniem w wodę, również tworzenie systemu kanalizacji nie przebiegało standardowo. Wyspy greckie mają wymyślne systemy rur, zaworów, pop i cystern. Ścieki często wędrują wprost do morza. W całym kraju stosuje się rury o średnicy bardzo małej. Dlatego właśnie w Grecji nie należy wrzucać papieru do kanalizacji – rury zapychają się z łatwością. Dodatkowo, w greckim systemie kanalizacji stale występuje zjawisko niedostatecznego napowietrzenia, co doprowadza do wytwarzana się podciśnienia prowadzącego z kolei do spiętrzania ścieków w systemach kanalizacyjnych.

Co się stanie, gdy wrzucimy papier do greckiej toalety?

Ci, którzy do Grecji wyemigrowali i mieszkają tam od lat twierdzą, że nigdy tak naprawdę nie wiedzieli zapchanej rury w tym kraju. Nawet w miejscach, w których jest duży przemiał turystów zapominających o zaniechaniu zwyczaju wrzucania papieru do toalety i spuszeniu po tym wody. W wielu miejscach wymienia się już stare i wąskie rury na te o większym prześwicie. Trudno więc powiedzieć, co się stanie, gdy wrzucimy do greckiej toalety papier – prewencyjnie jednak należy tego unikać.

NA BLOGU:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *